Mateusz Waligóra zdobył Everest. Polak dokonał tego w niezwykły sposób
Mateusz Waligóra zdobył Mount Everest, startując z poziomu morza. Wyprawa zajęła mu trzy miesiące i miała też ważny cel.
2024-05-21, 14:28
Specjalista od ekstremalnych wypraw ma za sobą himalajski triathlon. Z Zatoki Bengalskiej Oceanu Indyjskiego wyruszył na rowerze do Nepalu, odbył trekking do bazy pod najwyższą górą świata, a następnie wspiął się na wierzchołek Everestu. Cała wyprawa zajęła mu trzy miesiące.
Wyprawa Polaka w Himalaje ma ważny cel. Zwraca uwagę na zmiany klimatyczne i inne problemy ekologiczne z naciskiem na edukację związaną z recyklingiem elektroodpadów, które gromadzą się pod najwyższymi górami świata.
Polak miał swoją inspirację do wyczynu. W 1990 roku na szczycie Mount Everestu stanął Australijczyk Tim Macartney-Snape. Był pierwszym człowiekiem, który dotarł na najwyższy szczyt świata w formule "z morza na szczyt" - z poziomu 0 m n.p.m. na 8848 m n.p.m.
Everest największym marzeniem - Hillary, Norgay, Messner, Rutkiewicz i Miotk napisali historię
Mount Everest jako największe wyzwanie (jest to szczyt najwyższy, ale nie najtrudniejszy) w zbiorowej świadomości istnieje od dziesięcioleci. Po raz pierwszy został zdobyty 29 maja 1953 r. Na Mount Everest wspięli się jako pierwsi na świecie Nowozelandczyk Edmund Hillary i Szerpa Tenzing Norgay. Wyprawa z 1953 roku była dziewiątym brytyjskim atakiem na najwyższy szczyt świata. W skład ekspedycji wchodzili Pułkownik John Hunt (kierownik), Charles Evans, George Band, Tom Bourdillon, Alfred Gregory, Wilfrid Noyce, Griffith Pugh, Tom Stobart, Michael Westmacott, Charles Wylie, Edmund Hillary, George Lowe, Tenzing Norgay, Sherpa Annullu, Korespondent The Times James Morris, a także 35 Szerpów oraz 362 tragarzy.
Wyprawa działała pod presją. W przypadku niepowodzenia w 1953 roku swoją próbę Brytyjczycy mogliby powtórzyć dopiero trzy sezony później, w 1956 roku. Na kolejne lata góra była bowiem już zabukowana - na rok 1954 pozwolenie na zdobywanie szczytu dostali już Francuzi, a na 1955 Szwajcarzy. Pierwsza grupa osiągnęła Base Camp (bazę pod Everestem) 12 kwietnia. Od tego momentu, rozpoczęły się przygotowania do wytyczania optymalnego szlaku do przetransportowania tony sprzętu. W międzyczasie pierwsza grupa wspinaczy działała już w górze.
- "(Nie)zdobyta góra. Broad Peak i K2 ‘82". Kukuczka i Kurtyka na K2 "najsilniejsi z bab" i na lewiźnie
- Mount Everest 1989. Tragedia jakiej nie było i heroiczna walka Artura Hajzera o życie Andrzeja Marciniaka
- 70 lat temu zdobyto pierwszy ośmiotysięcznik. Annapurna, wyjątkowa góra też dla Kukuczki
Już po trzech dniach od dotarcia do bazy, 15 kwietnia Hillary, Band i Lowe założyli obóz 2 (na około 6000 m), 22 kwietnia powstał obóz 3 (6260 m). 1 maja Hunt, Bourdillon i Evans założyli obóz 4. Obóz 5 (6820 m) założono 3 maja. Następnego dnia Bourdillon i Evans wspierani przez Warda i Wyliego osiągnęli miejsce obozu 6 na wysokości 7130 metrów. 17 maja założono obóz 7 na wys. 7440 metrów.
REKLAMA
Do ataku szczytowego szef wyprawy John Hunt wybrał Toma Bourdillona i Charlesa Evansa. 26 maja wspinacze wystartowali zaopatrzeni w butle z tlenem. Udało im się dojść do wysokości 8750 metrów. Musieli jednak zrezygnować z dalszej wspinaczki, przeszkodą było wyczerpanie, zbyt późna godzina i problemy techniczne z aparaturą tlenową.
W gotowości czekali już kolejni śmiałkowie, Edmund Hillary i Szerpa Tenzing Norgay, którzy 27 maja wyruszyli do ataku szczytowego. Na szczycie Everestu pszczelarz z Nowej Zelandii i Szerpa zameldowali się o 11.30, 29 maja 1953 roku. Na wierzchołku, w niskiej temperaturze, zrobili zdjęcia, zagrzebali w śniegu trochę słodkości i mały krzyżyk.
Portal PolskieRadio24.pl prezentuje wydarzenia z 1980 roku w serwisie specjalnym "Everest 1980” >>> ZOBACZ SERWIS
REKLAMA
- "(Nie)zdobyta góra. Broad Peak i K2 ‘82". Kukuczka i Kurtyka na K2 "najsilniejsi z bab" i na lewiźnie
- Mount Everest 1989. Tragedia jakiej nie było i heroiczna walka Artura Hajzera o życie Andrzeja Marciniaka
- 70 lat temu zdobyto pierwszy ośmiotysięcznik. Annapurna, wyjątkowa góra też dla Kukuczki
- Sukces a potem tragedia podczas pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak
- Ludzie gór pamiętają o "Słoniu". Artur Hajzer odpadł od ściany Gaszerbrumu I
- Piotrowski i Kukuczka, Polish Line na K2 w 1986. Jakże prorocze były słowa: wielu boleśnie osmali sobie skrzydła
- Jak zginęła Wanda Rutkiewicz? "Nadal nie jestem pewien, czy nie popełniłem błędu"
- Everest 1980. Zimą pierwsze skrzypce zagrali Polacy. Potem Messner wykonał imponujące solo bez tlenu
- Berbeka wychodzi z cienia Broad Peaku. "Mówiło się Zawada, Kukuczka, Wielicki. Zakopane było z boku"
- Jerzy Kukuczka nie był drugi, był wielki
- Film "Broad Peak". Kłamstwo, które bolało 25 lat
dn/IAR/red
REKLAMA