"To był błąd, zaniechanie prokuratury". Polityk Polski 2050 komentuje sprawę Romanowskiego
2024-07-17, 19:37
- Prokuratura popełniła błąd - ocenił w Polskim Radiu 24 Paweł Śliz z Polski 2050, przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, komentując sprawę zwolnienia z aresztu byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego.
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa orzekł, że Romanowskiego chroni immunitet Rady Europy, nie może on więc zostać w areszcie na trzy miesiące. Wnioskowała o to prokuratura krajowa, która chce postawić byłemu wiceministrowi 11 zarzutów w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości.
- Nie jest to dobra passa prokuratury. Postępowanie ws. Funduszu Sprawiedliwości zaczyna się nie najlepiej - podkreślił w Polskim Radiu 24 Paweł Śliz.
Śliz: popieram argumenty prokuratury
Zwrócił jednak uwagę, że jako adwokat, prawnik, popiera argumenty prokuratury. - Uważam, że pana Romanowskiego nie obowiązuje immunitet w zakresie czynów, których się dopuścił. Ten immunitet jest ograniczony do działalności w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy - dodał.
- Tu chodzi o zakres immunitetu. To, że ten immunitet obejmuje cały rok parlamentarny, opiera się na wytycznych, które de facto nie są przepisami prawa. Na pewno nie obejmuje on czynów, które nie są bezpośrednio związane z wykonywaniem tego mandatu - kontynuował Śliz.
REKLAMA
"To był błąd, zaniechanie prokuratury"
Polityk przyznał, że prokuratura popełniła błąd. - Wiedząc o drugim immunitecie Marcina Romanowskiego, powinna niezwłocznie - jeszcze przed zatrzymaniem - zwrócić się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i przekazać, w związku z jakimi czynami ma zamiar dokonać dalszych czynności - powiedział Paweł Śliz.
Mówił wręcz o "pewnym zaniechaniu" ze strony prokuratury. - Mieliśmy dzisiaj konferencję prasową prokuratora krajowego [Dariusza Korneluka - red.], który zapowiedział, że skieruje odpowiednie pismo z informacjami do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. To pismo powinno zostać skierowane wcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem czynności, aby wytrącić argument obrony, jeśli chodzi o immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy - ocenił przewodniczący Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
REKLAMA
- Będzie kolejny wniosek o uchylenie immunitetu. Bodnar wskazał na ważnego polityka PiS
- Romanowski i Błaszczak bez immunitetu. Sejm zdecydował
- Romanowski na wolności. Tuleya: to pokazuje, jak ważna jest niezawisłość sędziowska
***
Audycja: Rozmowa Polskiego Radia 24
Prowadzący: Przemysław Szubartowicz
Gość: Paweł Śliz (Polska 2050, przewodniczący Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka)
Data emisji: 17.07.2024
Godzina emisji: 16.33
PR24/łl/wmkor
REKLAMA