Zakaz funkcjonowania niezależnych organizacji w Nikaragui. "To eliminowanie opozycji"

2024-08-25, 16:00

Zakaz funkcjonowania niezależnych organizacji w Nikaragui. "To eliminowanie opozycji"
Prezydent Nikaragui Daniel Ortega. Foto: PAP/Jorge Torres

1500 organizacji pozarządowych, w tym wiele związanych z Kościołem katolickim i ewangelickim, otrzymało w tym tygodniu zakaz działalności w Nikaragui. - Wszystkie formalne i nieformalne możliwości oporu zostały wyeliminowane - mówiła w audycji "Świat 24" prof. Joanna Gocłowska-Bolek, latynoamerykanistka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Mienie zamkniętych organizacji, wśród których są także stowarzyszenia biznesowe, społeczne, kulturalne, sportowe i młodzieżowe, zostanie zajęte przez państwo. To kolejna odsłona kampanii prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu, protestanckiemu, społeczeństwu obywatelskiemu i opozycji.

Łącznie od 2018 roku reżim zakazał działalności ponad 5 tys. organizacji, a majątki większości z nich zostały przejęte przez państwo.

Prof. Joanna Gocłowska-Bolek mówiła, że obecny prezydent Nikaragui przeszedł długą i bardzo skomplikowaną ścieżkę od rewolucjonisty do dyktatora. - Został przywódcą Nikaragui po raz pierwszy w 1979 roku. Właśnie obalając taką bardzo represyjną też dyktaturę rodziny Somozów, wspieraną wówczas przez Stany Zjednoczone - tłumaczyła.

Daniel Ortega, kontynuowała, zapisał się wówczas w pamięci Nikaraguańczyków jako człowiek, który walczy z tymi represjami, walczy z dyktaturą, któremu zależy na wolności.

REKLAMA

- Szybko się okazało, że jego pierwsza kadencja, która formalnie zaczęła się w 1985 roku i trwała pięć lat, też nie była czysta od tych represji. Że te pierwsze przebłyski tego konsolidowania władzy wówczas się pojawiły - mówiła latynoamerykanistka z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Przegrane wybory i niekonstytucyjny powrót do władzy

Ekspertka przypomniała ponadto, że w 1990 roku przegrał on wybory i oddał władzę. -  Doszło do takiej demokratycznej zmiany. Jest taki przykład, że można jednak w sposób demokratyczny te wybory wygrać i odsunąć człowieka, który już wówczas próbował wprowadzać represje. Ale on wrócił do władzy w 2007 roku i od tego czasu pozostaje na fotelu prezydenckim - wyjaśniła.


Posłuchaj

Prof. Joanna Gocłowska-Bolek: Daniel Ortega skonsolidował w swoich rękach całą władzę (Świat 24) 14:54
+
Dodaj do playlisty

Jak mówiła prof. Joanna Gocłowska-Bolek, to jest już jego kolejna, piąta, kadencja. Czego zakazuje konstytucja. - W tej chwili Ortega skonsolidował w swoich rękach całą władzę. Wszystkie instytucje są pod jego nadzorem - zauważyła.

Dodała, że prezydent Nikaragui rozprawił się całkowicie z opozycją. - Te wszystkie formalne, nieformalne możliwości oporu zostały wyeliminowane - podkreśliła latynoamerykanistka z Uniwersytetu Warszawskiego.

REKLAMA

Czytaj również:

***

AudycjaŚwiat 24
ProwadzącyMagdalena Skajewska
Gość: Maria Piechowska, latynoamerykanistka z Uniwersytetu Warszawskiego
Data emisji: 25.08.24
Godzina emisji: 13.06

PR24/pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej