Po rozmowie z Scholzem Putin stawia warunki. Jest komunikat Kremla

Władimir Putin powiedział, że wszelkie porozumienia mające na celu zakończenie wojny w Ukrainie powinny "opierać się na nowych realiach terytorialnych". Odniósł się w ten sposób do swojej rozmowy z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

2024-11-15, 18:55

Po rozmowie z Scholzem Putin stawia warunki. Jest komunikat Kremla
Władimir Putin. Foto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Olaf Scholz przeprowadzili rozmowę telefoniczną. Wśród poruszanych tematów była sytuacja w Ukrainie.

"Miała miejsce szczegółowa i szczera wymiana poglądów na sytuację w Ukrainie" - poinformował Kreml i zaznaczył, że Władimir Putin mówił o "bezprecedensowym pogorszeniu" w stosunkach między dwoma krajami, za które obwinił nieprzyjazne działania Niemiec.

W sprawie możliwości porozumienia z Ukrainą prezydent Federacji Rosyjskiej oświadczył, że nie zmienił swojego stanowiska od czerwca 2024 r. i powtórzył, że wojna może się zakończyć, jeśli Kijów zrezygnuje ze swoich ambicji wstąpienia do NATO i odda wszystkie cztery regiony, do których Rosja rości sobie prawa.

"Możliwe porozumienia powinny uwzględniać interesy Federacji Rosyjskiej w dziedzinie bezpieczeństwa, opierać się na nowych realiach terytorialnych i, co najważniejsze, eliminować podstawowe przyczyny konfliktu" - podały służby prasowe Kremla.

REKLAMA

Rosja gotowa na nowe interesy

Putin stwierdził też, że Rosja jest gotowa rozważyć zawarcie nowych umów energetycznych z Niemcami, jeśli Berlin będzie zainteresowany.

"Podkreślono, że Rosja zawsze ściśle wypełniała swoje zobowiązania traktatowe i umowne w sektorze energetycznym i jest gotowa na korzystną dla obu stron współpracę, jeśli strona niemiecka wykaże zainteresowanie" - napisano w komunikacie Kremla.

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Hebestreit poinformował, że Scholz w rozmowie z Putinem nalegał, by Rosja była gotowa na rozmowy z Ukrainą w celu wynegocjowania trwałego, sprawiedliwego pokoju. Niemiecki kanclerz wezwał też Putina do wycofania wojsk z terenów Ukrainy i zapowiedział, że Niemcy są zdeterminowane do dalszego wspierania Ukrainy w obronie przed rosyjską agresją tak długo, jak będzie to konieczne.

O rozmowie z Putinem kanclerz Niemiec poinformował od razu premiera Polski Donalda Tuska.

REKLAMA

***

Rosja aktywnie wykorzystuje propagandę i dezinformację jako element swojej wojny hybrydowej, nie tylko w Ukrainie, ale także na arenie międzynarodowej. Główne cele tych działań to podważanie zaufania publicznego, manipulacja danymi oraz wzmacnianie fałszywych narracji, które mają usprawiedliwiać działania wojenne i odwracać uwagę od rzeczywistych strat oraz zbrodni popełnianych w trakcie inwazji. Bądź czujny i weryfikuj informacje, korzystając z zaufanych źródeł oraz platform, które na bieżąco monitorują i obalają fałszywe wiadomości związane z wojną w Ukrainie.

Czytaj także: 

PAP/AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej