Koniec wojny w Strefie Gazy? Hamas proponuje Izraelowi rozejm
Hamas przedstawił Izraelowi propozycję rozejmu - wynika z najnowszych doniesień Agencji Reutera. Dokument ma zawierać zaktualizowane żądania dotyczące pomocy humanitarnej i wycofania Sił Obronnych Izraela ze Strefy Gazy.
2025-07-24, 12:18
Izrael otrzymał od Hamasu propozycję rozejmu
Kancelaria premiera Izraela Benjamina Netanjahu analizuje najnowszą propozycję palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas w sprawie zawieszenia broni i uwolnienia zakładników porwanych w 2023 r. Propozycja została przekazana w czwartek. Informacje w tej sprawie przekazała w godzinach porannych agencja Reutera. Analizowany obecnie dokument obejmuje zaktualizowane żądania dotyczące pomocy humanitarnej i wycofania Sił Obronnych Izraela ze Strefy Gazy - przekazała agencja AFP, powołując się na palestyńskie źródło bliskie negocjacjom.
Kilka godzin wcześniej państwa arabskie, pełniące funkcję mediatorów, odrzuciły pierwotną propozycję dotyczącą zawieszenia broni, nie pokazując jej nawet USA i Izraelowi. Kraje te miały zażądać, by Hamas przedstawił rozsądniejsze postulaty - poinformował portal "Times of Israel".
Hamas stawia warunki
Hamas żąda też zagwarantowania, że Izrael nie wznowi walk po upływie 60-dniowego rozejmu. Według izraelskiego portalu Ynet dotychczas gwarancje takie złożono ustnie, a Hamas chce, aby znalazły się one w tekście umowy. Żąda również, aby dostarczaniem pomocy humanitarnej ponownie zajęła się ONZ. Nie jest jasne, czy oznaczałoby to usunięcie ze Strefy Gazy wspieranej przez USA i Izrael kontrowersyjnej Fundacji Humanitarnej dla Gazy, czy też nadal odgrywałaby ona jakąś rolę w dystrybucji pomocy humanitarnej.
- Armia Izraela atakuje cywilów dronami, ciała zjadają psy. Dziennikarskie śledztwo
- Izraelczycy domagają się porozumienia z Hamasem. Ekspert: mamy polityczną walkę
- Koszmar w Gazie. Głód śmiertelnym zagrożeniem [PODCAST ŚWIAT]
Izraelska stacja telewizyjna Kanał 12 podała, że Hamas domaga się węższej strefy buforowej wzdłuż granicy ze Strefą Gazy. Z wcześniejszych doniesień medialnych wynikało, że Izrael chciał dwukilometrowej strefy. Natomiast obecnie palestyńskie ugrupowanie oczekuje, że nie będzie ona szersza niż 800 metrów.
Wojna w Strefie Gazy
Wojna w Strefie Gazy została wywołana atakiem Hamasu na Izrael 7 października 2023 r., w wyniku którego zginęło ponad 1200 osób. Spośród 251 zakładników wziętych tego dnia do niewoli 49 nadal przebywa w Strefie Gazy, w tym 27 najprawdopodobniej nie żyje. Ministerstwo zdrowia w Strefie Gazy uważa, że izraelska kampania odwetowa pochłonęła życie niemal 60 tys. Palestyńczyków. Organizacje pomocowe i ONZ zwracają uwagę, że sytuacja humanitarna w enklawie jest katastrofalna.
Źródło: PAP/hjzrmb