Sławomir Lachowski wraca do gry i wie co zastąpi bankowość internetową
Sławomir Lachowski, były szef BRE Banku, twórca bankowości internetowej w Polsce, po pięciu latach banicji wraca do gry i mówi w rozmowie z Polskim Radiem – moi koledzy po fachu się mylą – bankowość w Polsce już nigdy nie będzie taka jak dawniej. Wiem co zastąpi bankowość internetową.
2013-10-25, 20:14
Posłuchaj
Sławomir Lachowski mówi o wartościach w biznesie / PR24 Jarosław Krawędkowski/
Dodaj do playlisty
Wielkie zmiany obejmą nie tylko technologie, zatrudnienie, ale i zasady według których funkcjonuje sektor. – Żyjemy w czasach wielkich przemian, Internet zmienia wszystko, a w dobie współczesnej to nie tylko Internet ale również cyfryzacja, która zmienia rzeczywistość, sposób w jaki się uczymy, w jaki pracujemy, nawet w jaki wypoczywamy – mówi Lachowski na antenie pierwszego radia cyfrowego w Polsce PR24.
Świat cyfrowy będzie światem banków, bo będzie światem ich klientów
Te zmiany nie pozostaną bez wpływu również na bankowość – mówi Lachowski. - W odróżnieniu do tego co mówią moi szacowni koledzy, uważam, że bańkowość już nigdy nie będzie taka jak kiedyś. W najbliższej przyszłości świat cyfrowy będzie światem banków, bo będzie światem ich klientów – podkreśla Lachowski. Jak mówi, do tego banki musza się dostosować.
Bankowość internetowa zostanie zastąpiona bankowością mobilną
I rozwija wizję, w której będziemy mieli bank w kieszeni, czyli w smartfonie czy telefonie komórkowym. Jak mówi - to spowoduje, że już nie będzie potrzeba bankowości internetowej, zastąpi ją bankowość mobilna.
Oddziały bankowe właściwie niepotrzebne
Oddziały prędzej czy później nie tylko będą musiały zmienić swój wygląd, ale przede wszystkim swoją funkcjonalność, nie mówiąc o tym, że ich liczba musi radykalnie spaść - mówi Lachowski.
REKLAMA
Pytany o proces konsolidacji w sektorze bankowym twierdzi, że nie należy się spodziewać radykalnych zmian, biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce pierwsza piątka banków to prawie 80 proc. polskiego sektora bankowego pod względem aktywów. Stąd uważa, że nie byłoby uzasadnionym aby banki łączyły się jeszcze bardziej, bo przez to powstałby oligopol, a ten jest groźny dla rynku, a przede wszystkim dla klientów, gdyż duże banki mają ogromną siłę i ignorują, a na pewno lekceważą w długim okresie czasu klientów.
Muszą się też zmienić zasady funkcjonujące w świecie finansów
Jednocześnie twórca bankowości internetowej w Polsce, człowiek, który odszedł w 2008 r z funkcji prezesa jednego z najszybciej rozwijających się banków w Polsce – BRE Banku, z powodu, jak to określił w rozmowie z nami, zasad, podkreśla, że bankowość obejmą również zmiany dotyczące wartości i zasad obowiązujących sektor finansowy.
- Jedna z brytyjskich anegdot mówi, że najmniej poważanym zawodem na Wyspach jest komornik, sprzedawca używanych samochodów i bankowiec. Tymczasem system finansowy jest krwiobiegiem gospodarki i jego zatrucie powoduje chorobę nie tylko banków, ale i całej gospodarki - podkresla Lachowski.
Przypomina, że właśnie złamanie podstawowych zasad obwiązujących w bankach od setek lat, których synonimem było powiedzenie "pewne jak w banku", doprowadziło do wielkiego kryzysu finansowego w 2008 r, który spowodował wielki kryzys w Europie a niektóre kraje z południa doprowadził do bankructwa.
REKLAMA
Stare zasady zastąpione zostały wielką chciwością i dążeniem do zysku za wszelką cenę, kiedy cel uświęca środki, bez liczenia się z interesem klientów – podkreśla Lachowski. Wówczas chciwość i pożądanie mogą sprawić, że ludzie mogą posunąć się do w wszystkiego. W 2008 r klienci banków, którzy nigdy nie dostaliby kredytów, stali się właścicielami domów, których nie mogli spłacić.
Teraz, jak twierdzi Sławomir lachowski w swojej książce pt. „Od wartości do działania, przywództwo w czasach przełomowych” nadchodzi czas na przywódców, również w biznesie wyznających wartości. Jak pisze Lachowski - jakość przywództwa ma niebagatelne znaczenie, gdyż wpływa na jakość życia innych osób.
Wartości wyznawane w życiu prywatnym określają stan moralny człowieka, to zmiana filozofii, natomiast w biznesie praktykowanie wartości, jak mówią analizy, prowadzi do tego, że firmy staja się lepsze, przyciągają talenty, a talenty tworzą wartość dla akcjonariuszy poprzez tworzenie dobrych produktów i zadowolenia klientów. Stąd, wbrew temu co mówi Machiawelli, praktykowanie wartości się opłaca - pisze Lachowski.
Nowa książka zbiera doświadczenia Sławomira Lachowskiego w oparciu o jego doświadczenia z przeszłości. Obecnie, po pięciu latach nieobecności w wielkiej lidze finansów wraca do gry – od połowy tego roku jest prezesem jednego z najmniejszych w Polsce banków, FM Bank PBP S.A, obsługującego średnie mikro firmy. Czy osiągnie sukces i czy po kilku latach potwierdzi – wygrałem tę grę, bo miałem zasady?
REKLAMA
Jarosław Krawędkowski
REKLAMA