Mieszkanie kupisz taniej, ale …może być z lokatorem

Rośnie liczba licytowanych nieruchomości. W tym roku komornicy wystawili na licytacje już dwa razy więcej domów i mieszkań niż rok wcześniej - tak wynika z danych Krajowej Rady Komorniczej. Domów i mieszkań na sprzedaż przybywa - dla jednych to powód do zmartwień, dla innych szansa na zakup mieszkania po atrakcyjnej cenie.

2013-12-04, 09:03

Mieszkanie kupisz taniej, ale …może być z lokatorem
Aukcja. Foto: Glowimages.com

Posłuchaj

O licytacjach komorniczych mówi Robert Damski z Krajowej Rady Komorniczej/ Justyna Golonka, Polskie Radio/
+
Dodaj do playlisty

Lawinowo rośnie liczba licytowanych  nieruchomości. Najczęściej są to mieszkania o powierzchni do 50 m, ale zdarzają się też apartamenty i domy w bardzo dobrych lokalizacjach – tłumaczy Robert Damski z Krajowej Rady Komorniczej.

Licytacji komorniczych coraz więcej

Tak duża podaż nieruchomości na licytacjach wynika z faktu, że hipoteczne portfele kredytowe banków ulegają stałemu pogarszaniu. I banki starają się pozbywać najbardziej zagrożonych kredytów.

Z drugiej strony nie tylko banki sięgają po swoje ale także zdesperowani wierzyciele, którzy próbują dochodzić należności.

Można kupić naprawdę tanio…

Nieruchomości sprzedawane przez komorników są znacznie tańsze od tych sprzedawanych na rynku nieruchomości.

REKLAMA

Co ważne wartość nieruchomości wycenia nie komornik, a niezależny rzeczoznawca.

Według przepisów Kodeksu Cywilnego cena wywoławcza na pierwszej licytacji nie może być niższa niż 75% określonej w ten sposób wartości. - Jeśli pierwsza licytacja nie wyłoni zwycięzcy, na kolejnej cena wywoławcza jest ustalana na poziomie 2/3 ceny określonej przez rzeczoznawcę – tłumaczy Damski.

Przystępując do takiej licytacji, trzeba wpłacić wadium, które zwykle wynosi 10 proc. ceny wywoławczej nieruchomości. Najczęściej zwycięzca ma dwa tygodnie od momentu zakończenia licytacji, aby wpłacić całą sumę.

Wszystkie licytacje w jednym miejscu

Ogłoszenia o licytacjach komorniczych są ogłaszane na tablicach ogłoszeniowych w sądach, w prasie, ale też w Internecie. Co ważne  wszystkie licytacje, które odbędą się w kraju są umieszczone na specjalnej platformie na stronie Krajowej Rady Komorniczej: http://www.licytacje.komornik.pl/ . Platforma pozwala na szybki i łatwy dostęp do bieżących informacji dotyczących licytacji.

REKLAMA

Uwaga na zastanego lokatora!

Kupując nieruchomość na licytacji komorniczej można sporo zyskać, ale warto jednak pamiętać, że niesie to za sobą również duże ryzyko – bo  uwaga - możemy kupić taką nieruchomości z niechcianym lokatorem!

Co ważne bowiem, umowy dożywocia i najmu nie są rozwiązywane wraz ze zlicytowaniem nieruchomości. I może się tak zdarzyć, że w wylicytowanym i już kupionym mieszkaniu mieszka lokator, który nie będzie chciał się od nas wyprowadzić.

W takiej sytuacji konieczne będzie przeprowadzenie postępowania eksmisyjnego, czyli wszczęcie procesu przed sądem cywilnym – a taki proces zawsze trwa – tłumaczy Damski.

Co ważne w sytuacji gdy okaże się, że mieszkańcom naszej nieruchomości przysługuje prawo do lokalu socjalnego - osoby takie będą mogły zamieszkiwać w niej do czasu udostępnienia przez gminę lokalu socjalnego. Sytuacja taka może trwać latami i zależna jest od zasobów danej gminy.

REKLAMA

Warto odwiedzić komornika

Może się więc okazać, że choć lokal mieszkalny kupiliśmy po okazyjnej cenie, to wprowadzimy się do niego dopiero po kilku latach. Warto więc, jak tłumaczy komornik z wieloletnim stażem Robert Damski, przed przystąpieniem do takiej licytacji, zrobić dokładny wywiad dotyczący licytowanej nieruchomości.

Powinniśmy przed wszystkim porozmawiać z komornikiem i od niego zaczerpnąć dokładnych informacji dotyczących ewentualnych lokatorów danej nieruchomości.

Jeśli szukamy więc mieszkania czy domu w atrakcyjnej cenie to warto to wszystko dokładnie przemyśleć, zrobić wywiad i jeśli okaże się, że nieruchomość jest wolna od lokatorów – to tylko w takiej sytuacji warto się licytacją zainteresować.

A takich okazji cenowych na rynku będzie więcej  - bo zdaniem komorników - liczna licytacji w najbliższym czasie nadal będzie rosła.

REKLAMA

Justyna Golonko

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej