"Nie zamkniemy Turowa, dopóki nie będziemy mieli innych źródeł energii". Poseł PO o sporze z TSUE

2023-10-24, 08:51

"Nie zamkniemy Turowa, dopóki nie będziemy mieli innych źródeł energii". Poseł PO o sporze z TSUE
Na początku lutego 2022 r. sprawa dotycząca kopalni węgla brunatnego Turów została wykreślona z rejestru TSUE w następstwie ugody między Czechami i Polską . Foto: shutterstock/canon_photographer

- Musimy się dogadać z Czechami i UE co do dalszego funkcjonowania kopalni Turów. Na pewno nie zamkniemy kopalni, zanim nie będziemy mieli innych źródeł prądu, które zabezpieczą Polskę - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Łącki (Platforma Obywatelska).

W opublikowanym w mediach społecznościowych fragmencie wywiadu Bartosz Arłukowicz pytany był o sprawę zamknięcia kopalni Turów. Dziennikarka przypominała, że politycy opozycji mówili o zamykaniu Turowa, który dostarcza prąd dla 3,7 milionów osób. Polityk odpowiedział, że "jest wyrok sądu, należy go respektować. Tak samo, jak wyroki europejskich sądów".

"Będziemy rozmawiać"

Artur Łącki komentował te słowa, jak podkreślał, elektrownia nie będzie zamknięta do czasu zapewnienia alternatywnych źródeł dostaw energii elektrycznej. - TSUE wydało taki wyrok ws. Turowa, ponieważ rząd PiS zrobił wszystko, żeby z Trybunałem nie rozmawiać, i popełnił wszystkie błędy, jakie można było w tej sprawie popełnić. Pierwszy z nich to niezwracanie uwagi na to, co mówili w tej sprawie Czesi. Przypomnę, że przyjechali oni do Polski, żeby się dogadać, wtedy siedzieli na korytarzu w ministerstwie, nikt ich nie przyjął. My będziemy rozmawiać, mamy takie możliwości […], dopóki nie będziemy mieli innych źródeł energii, nikt nie zamknie kopalni - stwierdził i zaznaczył, że Polska powinna inwestować w odnawialne źródła energii i energię atomową.

Posłuchaj

Artur Łącki o wyroku TSUE ws. Turowa (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka) 11:12
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

TSUE w wyroku z maja 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia rozpatrywanej przez niego sprawy.

Postępowanie przeciwko Polsce wszczęto z inicjatywy Czech, które uważają, że koncesja na działalność kopalni została wydana z naruszeniem unijnego prawa. Według strony czeskiej kopalnia negatywnie wpływa na poziom lustra wód podziemnych na terytorium ich kraju. Porozumienie z Czechami w sprawie Turowa rząd zawarł w lutym 2022 r.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Artur Łącki

Data emisji: 24.10.2023

Godzina emisji: 7.35

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej