Kulasek o przegranych głosowaniach: konsekwencje będą wyciągnięte

- Uderzamy się we własną pierś. Konsekwencje będą wyciągnięte - tak w Polskim Radiu 24 poseł Marcin Kulasek (SLD) skomentował przegrane w Sejmie przez opozycję dwa głosowania dotyczące wprowadzenia do porządku obrad pierwszego czytania ustawy dyscyplinującej sędziów oraz kształtu debaty sejmowej. Przyczyną była nieobecność niektórych posłów. 

2019-12-19, 17:32

Kulasek o przegranych głosowaniach: konsekwencje będą wyciągnięte

Posłuchaj

Marcin Kulasek: nie ma totalnej opozycji, jest konstruktywna opozycja. PO uczy się od Lewicy ("Rozmowa PR24"/PR24).
+
Dodaj do playlisty

Przed południem w Sejmie odbyło się głosowanie nad uzupełnieniem porządku obrad o pierwsze czytanie projektu ustawy dyscyplinującej sędziów. Opozycja głosowanie to jednak przegrała.

Za rozszerzeniem porządku obrad było 201 posłów z PiS, przeciw głosowały 193 osoby z opozycji (KO, Lewicy, PSL-Kukiz'15, Konfederacji i jeden poseł niezależny). Na sali nie stawiło się aż 34 posłów PiS. Przy tak dużej nieobecności w szeregach PiS opozycja miała szanse głosowanie wygrać, a tym samym odsunąć w czasie prace nad projektem dotyczącym sędziów. Nie głosowało jednak aż 11 posłów KO, 12 z Lewicy oraz 7 z PSL-Kukiz i 2 z Konfederacji.

W głosowaniu nie wzięło udziału 18 posłów: 8 z PiS (Mariusz Błaszczak, Marcin Duszek, Teresa Glenc, Piotr Gliński, Adam Lipiński, Kacper Płażyński, Anna Schmidt-Rodziewicz oraz Jacek Żalek), 3 z KO (Gabriela Lenartowicz, Grzegorz Napieralski i Witold Zembaczyński), 4 z Lewicy (Maciej Kopiec, Katarzyna Kotula, Katarzyna Kretkowska oraz Katarzyna Ueberhan), 2 z PSL-Kukiz'15 (Radosław Lubczyk i Urszula Pasławska) i 1 poseł Konfederacji (Robert Winnicki).

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Marek Pęk: wtrącanie się UE w wewnętrzne sprawy Polski jest bulwersujące

REKLAMA

Konsekwencje zostaną wyciągnięte

- Uderzamy się we własną pierś. Konsekwencje będą wyciągnięte. Będą to konsekwencje finansowe. Zgodnie z regulaminem Klubu to maksymalnie 1000 zł - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Marcin Kulasek. Mówił też szczegółowo o swojej sytuacji, o kłopotach z kartą podczas jednego z głosowań i o tym, że sprawę zgłosił marszałek Sejmu Elżbiecie Witek.

Projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym został złożony w Sejmie przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Budzi on spory sprzeciw części posłów opozycji, a także części środowiska sędziowskiego. W Sejmie wywołał burzliwa debatę, a w wielu miastach Polski w tej sprawie odbyły się w środę wieczorem protesty.

Sejm, po burzliwej debacie, skierował w czwartek do dalszych prac w komisji projekt nowelizacji niektórych ustaw sądowych autorstwa PiS. Przewiduje m.in. zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i modyfikację procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

Wcześniej posłowie w głosowaniu nie przyjęli wniosku klubu KO o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Za wnioskiem o odrzucenie głosowało 214 posłów, 227 było przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu. Sejm w głosowaniu zdecydował również, że komisji sprawiedliwości i praw człowieka przedstawi sprawozdanie ws. projektu na bieżącym posiedzeniu Izby.

REKLAMA

>>> [CZYTAK TAKŻE]: Poseł PiS: jeśli chcemy mieć krótsze procesy, potrzebujemy więcej sędziów

PO uczy się od Lewicy

Marcin Kulasek w rozmowie z Adrianem Klarenbachem mówił też o roli opozycji w Sejmie. Zauważył, że Platforma Obywatelska "idzie drogą SLD z 2005 roku". - Gdyby byli mądrzejsi, to uczyliby się na błędach, nie tylko swoich, ale też innych. To nie jest dobra droga dla nich - stwierdził. - Platforma też się uczy na błędach. Nie ma totalnej opozycji, jest konstruktywna opozycja. Platforma Obywatelska uczy się od Lewicy - dodał.

Czytaj także:

Powiązany Artykuł

Jan Pietrzak 1200.jpg
Jan Pietrzak: sędziowie chcą być wykluczeni z powszechnie obowiązujących praw

Wprowadzić odpowiedzialność dyscyplinarną sądów

Obszerny projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze posłowie PiS złożyli w Sejmie w zeszłym tygodniu. Projekt ma m.in. wprowadzić odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz zadziałania o charakterze politycznym. Zwiększono zakres spraw możliwych do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych, zaś znaczna część projektu to zmiany odnoszące się do sędziowskiego samorządu.

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Rozmowa PR 24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: poseł Marcin Kulasek (SLD)
Data emisji: 19.12.2019
Godzina emisji: 16.47

PR24/tb/PAP/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej