more_horiz

Elektrownia jądrowa w Polsce. Ekspert: projekt koreański mógłby być zrealizowany najszybciej

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 15:12
- Oferta koreańska ma największe szanse, żeby powstać najszybciej. (...) Ale mimo wszystko ze względów politycznych dotychczas myśleliśmy wszyscy, że najprawdopodobniej będzie to oferta amerykańska - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wojtyła, ekspert ds. energetycznych Klubu Jagiellońskiego, komentując plany budowy elektrowni jądrowej w Polsce.
Michał Wojtyła próbował odpowiedzieć w PR24 na pytanie, kiedy powstanie w Polsce elektrownia jądrowa
Michał Wojtyła próbował odpowiedzieć w PR24 na pytanie, kiedy powstanie w Polsce elektrownia jądrowaFoto: BearFotos/Shutterstock

W związku z trwającą na Ukrainie wojną i rosyjską agresją, w Europie Zachodniej coraz mocniej odczuwalny zaczyna być kryzys energetyczny, objawiający się niedoborem surowców energetycznych, wzrostem cen paliw i samej energii. W Polskim Radiu 24 komentował to Michał Wojtyła z Klubu Jagiellońskiego.

Kto zbuduje elektrownię atomową w Polsce?

Gość PR24 został zapytany o odpowiedź na kryzys energetyczny w postaci planu budowy elektrowni atomowej w Polsce. Jak do tej pory - choć procedura jest historycznie najbardziej zaawansowana - wciąż jeszcze nie ustalono nawet ostatecznego miejsca położenia potencjalnych siłowni jądrowych w naszym kraju, nie wspominając o ich budowie. Na stole są trzy główne technologie: amerykańska, francuska i południowokoreańska.

- Dotychczas tematem numer jeden był atom amerykański, nawet w raporcie ochrony środowiska, który przygotowuje do budowy elektrowni jądrowej, jest on opracowany na podstawie amerykańskiej technologii, skutki dla środowiska [są prognozowane] dla reaktora AP 1000, czyli właśnie amerykańskiej oferty. Dodatkowo minister Piotr Naimski bardzo mocno forsował ofertę amerykańską. Jak wiemy, pana Naimskiego już nie ma w rządzie i sytuacja wydaje się, że trochę się zmieniła, choć nic jeszcze nie jest przesądzone - mówił Michał Wojtyła.

Oferta koreańska ma szanse?

Wyjaśnił, że Amerykanie nadal opracowują swoją ofertę dla Polaków. Równocześnie dodał, że Koreańczycy też stworzyli swoją ofertę. Dodał także, że pod względem tzw. kosztów stałych oferta koreańska jest najkorzystniejsza.

- Wyraźnie premier Mateusz Morawiecki również z sympatią patrzy na jakieś próby połączenia dwóch różnych krajów w projekcie polskim - np. amerykańsko-francuskim, bo tą trzecią ofertą jest właśnie francuska. Ten aspekt francuski miałby pomóc Polsce na arenie europejskiej w innych sprawach, np. KPO, aby zyskać poparcie francuskie w sprawach ważnych dla Polski - także pozaenergetycznych - tłumaczył Wojtyła.

Ekspert stwierdził, że porównując różne oferty elektrowni jądrowej dla Polski, wydaje się, że "oferta koreańska ma największe szanse, by powstać najszybciej". Równocześnie jednak - ocenił - najbardziej prawdopodobna ze względów politycznych jest elektrownia jądrowa w technologii amerykańskiej.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:43 PR24_mp3 2022_08_10-14-06-42_Wojtyła.mp3 Michał Wojtyła o budowie elektrowni jądrowej w Polsce ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Michał Wojtyła (ekspert ds. energetycznych, Klub Jagielloński)
Data emisji: 10.08.2022
Godzina emisji: 14.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także