more_horiz

Polska a suwerenność. Prof. Zybertowicz: manewrujemy w gęstej sieci globalnych zależności

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 22:51
- Polska jest państwem, które próbuje manewrować w gęstej sieci globalnych zależności finansowych, gospodarczych, kulturowych. Na przykład na polską młodzież ogromny wpływ mają nowe media (...). Neutralizowanie części szkodliwego przekazu z tych mediów jest właśnie manewrowaniem na rzecz suwerenności - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta, ekspert ds. bezpieczeństwa i nowych technologii.
Andrzej Zybertowicz
Andrzej ZybertowiczFoto: PR24/AK

Głównym tematem tegorocznego Kongresu "Polska Wielki Projekt" jest suwerenność. Adrian Klarenbach w Polskim Radiu 24 pytał o to zagadnienie prof. Andrzeja Zybertowicza, doradcę prezydenta.

"Nie wszyscy chcą być suwerenni"

Gość audycji podkreślił, że suwerenność nie musi być nieodłącznym elementem bezpieczeństwa. Jak stwierdził, można wyobrazić sobie "zależny organizm polityczny", będący częścią większego imperium, który w takiej sytuacji podległości czuje się bezpieczny i dostatni.

- Nie wszyscy ludzie mają charakter wymagający samodzielności. Niektórzy dobrze się czują w podległości - mówił prof. Andrzej Zybertowicz.

Prof. Zybertowicz: Polska manewruje w gęstej sieci globalnych zależności

Pytany o to, czy Polska jest suwerenna, czy zależna, stwierdził, że jest "państwem, które próbuje manewrować w gęstej sieci globalnych zależności finansowych, gospodarczych, kulturowych".

- Na przykład na polską młodzież ogromny wpływ mają nowe media, które są zarządzane przez algorytmy wielkich podmiotów gospodarczych. Neutralizowanie części szkodliwego przekazu z tych mediów jest właśnie manewrowaniem na rzecz suwerenności - wyjaśnił gość audycji.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
09:50 [PR24]PR24 (mp3) 2 czerwiec 2023 21_35_39_Zyberto.mp3 Prof. Andrzej Zybertowicz o suwerenności i nowych technologiach ("Północ - Południe" / PR24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: prof. Andrzej Zybertowicz (doradca prezydenta)
Data emisji: 02.06.2023
Godzina emisji: 21.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także