more_horiz
Historia

Maria Czapska - obywatelka Europy

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2022 05:45
Hrabianka Hutten-Czapska (przydomku ani tytułu nie używała), siostra młodszego o dwa lata malarza i pisarza Józefa Czapskiego zmarła 11 czerwca 1981 roku w Paryżu.
Maria Czapska
Maria CzapskaFoto: Wikimedia Commons/Narodowe Archiwum Cyfrowe/autor nieznany

Pochodziła z najzamożniejszej gałęzi wielonarodowego rodu Czapskich, która posiadała olbrzymie, odziedziczone po Radziwiłłach latyfundia w okolicy Mińska i na Wołyniu.

Dzieciństwo i młodość spędziła w rodzinnym majątku w Przyłukach pod Mińskiem. Studiowała polonistykę w Krakowie w latach 1921-25.

- Te lata studiów stoją mi bardzo żywo w pamięci – mówiła Maria Czapska w wywiadzie, którego udzieliła Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w 1963 roku. – Te pierwsze kroki osobistej niezależności w Polsce wyzwolonej, zjednoczonej, w Krakowie - mieście starych murów i plant kwitnących, mieście, które skupiało zawsze młodzież z trzech polskich zaborów, to miało swój szczególny urok – wspominała Maria Czapska.

Posłuchaj audycji Konrada Tatarowskiego o Marii Czapskiej z cyklu "Polscy twórcy na emigracji" i dowiedz się, o jakich profesorach z Uniwersytetu Jagiellońskiego opowiadała Maria Czapska.


Posłuchaj
20:25 Tatarowski o Czapskiej.RWE 1990.mp3 Audycja o twórczości Marii Czapskiej z cyklu "Polscy twórcy na emigracji", Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa, 1990

 

Po studiach, w okresie międzywojennym, przez kilka lat mieszkała w Paryżu ze swoim bratem Józefem i grupą malarzy kapistów. Lata wojny spędziła w Polsce. W 1945 roku wyjechała na stałe do Francji i zamieszkała w Paryżu. Współpracowała z Instytutem Literackim i "Kulturą".

Jej najbardziej znane książki to napisany wspólnie z bratem "Dwugłos wspomnień" (Londyn 1965), "Europa w rodzinie" (Paryż 1970) i "Czas odmieniony" (Paryż 1978).

"Europa w rodzinie" w jakiś sposób nawiązuje do wydanej kilka lat wcześniej "Rodzinnej Europy" Czesława Miłosza, choć utrzymanej w odmiennej pisarskiej konwencji. Czapska snuje swoją opowieść, opierając się na relacjach rodzinnych, listach, wspomnieniach. Więcej niż połowę książki wypełniają dzieje rodziny Czapskich od XVIII wieku do początku I wojny światowej. Szczególnie miejsce w tych wspomnieniach zajmują relacje z dzieciństwa i wczesnej młodości autorki i jej brata Józefa, późniejszego słynnego malarza i pisarza.

Zobacz serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl poświęcony Józefowi Czapskiemu.

Posłuchaj audycji Konrada Tatarowskiego o Marii Czapskiej z cyklu "Polscy twórcy na emigracji" i dowiedz się, jakie były losy tej znanej rodziny szlacheckiej i jej udział w wydarzeniach ważnych w dziejach Europy XIX wieku.

im

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem