more_horiz
Historia

Beata Obertyńska – poetka "W domu niewoli"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 07:00
21 maja 1980 zmarła Beata Obertyńska, poetka, żołnierz w Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa.
Audio
  • Audycja z cyklu "Portret pisarza" Ewy Prządki. Sylwetkę Beaty Obertyńskiej przybliża recenzent i publicysta Bogdan Klukowski (27.12.1992)
Policjanci i cywile deportowani na Wschód
Policjanci i cywile deportowani na WschódFoto: Wikipedia/domena publiczna

Beata Obertyńska przyszła na świat jako córka poetki  Maryli Wolskiej i przedsiębiorcy naftowego Wacława Wolskiego. Urodziła się 18 lipca 1898 we Lwowie.

Kontynuatorka tradycji Młodej Polski

- Lwów to było miejsce, gdzie się rodziła się polska inteligencja - mówił gość audycji Ewy Prządki z cyklu "Portret pisarza" krytyk literacki i publicysta Bogdan Klukowski. - W domu, w którym wychowywała się i wzrastała, spotykała się cała lwowska elita intelektualna.
Artystyczny rodowód i atmosfera domu w domu rodzinnym prawdopodobnie wpłynęły na to, że Beata Obertyńska również zaczęła pisać poezję. W młodości związała się ze Skamandrem i środowiskiem skupionym wokół rodziny Pawlikowskich. Jej wczesną poezję - Pszczoły w słoneczniku (1927), Klonowe motyle (1932) - porównywano z twórczością właśnie Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej.

- Ona kontynuowała to, co było tradycyjne w naszej poezji. Uważano ją za kontynuatorkę Młodej Polski - wyjaśniał gość Ewy Prządki.

Świadectwo piekła

Lwowską idyllę przerwał wybuch wojny i okupacja. W 1940 została aresztowana przez NKWD. Więziono ją kolejno w Kijowie, Charkowie, Starobielsku, w końcu została zesłana na łagru w Workucie. Została zwolniona w konsekwencji układu Sikorski-Majski i dołączyła do Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa. W mundurze porucznika przeszła z żołnierzami szlak bojowy od Iranu, przez Palestynę, po Włochy. To wówczas powstała wstrząsająca książka "W domu niewoli" opisująca bestialstwo systemu panującego w ZSRR.
- Wielu ludzi miało obowiązek zaświadczać o tym, co przeszli w taki sposób, jaki potrafili - mówił krytyk.

Doceniona na emigracji

Po wojnie nie powróciła do Polski, zamieszkała w Londynie. Tu otoczona była szacunkiem i uznaniem dla swojej twórczości. Publikowała m.in. w "Dzienniku Polskim i Dzienniku Żołnierza" i "Wiadomościach". Otrzymała szereg nagród, m.in. nagrodę londyńskiego Przeglądu Powszechnego (1967 r.), nagrodę Fundacji Lanckorońskich (1972 r.).

Posłuchaj audycji z cyklu "Portret pisarza" Ewy Prządki.

bm

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem