Historia

Ludwik Benoit. Mistrz drugiego planu

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 05:35
102 lata temu, 18 lipca 1920 roku, przyszedł na świat bardzo zasłużony i powszechnie znany aktor Ludwik Benoit. Któż z dojrzalszych widzów nie pamięta jego drugoplanowych ról, które dzieci wtedy nie zaprzyjaźniły się z niezwykle ciepłym głosem słynnego słonia Dominika z animowanej serialowej bajki "Proszę słonia".
Ludwik Benoit, aktor teatralny i filmowy (data i miejsce fotografi nieustalone)
Ludwik Benoit, aktor teatralny i filmowy (data i miejsce fotografi nieustalone) Foto: PAP/CAF

Film i teatr

Ludwik urodził się w Wołkowysku (obecnie Białoruś), około 50 kilometrów na wschód od Białegostoku. Jego twarz nie pozwalała mu grać pięknych amantów, ale za to miał na niej wymalowaną całą gamę uczuć i jeszcze ten ciepły, czasem jakby zaspany głos. Pamiętamy go z tak nieśmiertelnych filmów, jak "Ewa chce spać", "Przygody Pana Michała" czy "Fucha". Zagrał w prawie 100 produkcjach. Za to w teatrze i Teatrze Telewizji zanotował ponad 160 ról. Dał się też słyszeć w radiowych słuchowiskach, nie stronił od dubbingu. Prawdziwie Wielki Aktor swoich czasów i wielokrotnie nagradzany - między innymi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Do tego jeszcze trzeba dorzucić kilkanaście prac reżyserskich w teatrze, bo to i "Maria Stuart", i "Szelmostwa Skapena", "Śmierć komiwojażera" czy "Damy i huzary". Encyklopedia Teatru Polskiego na swoich stronach tak pisze o Liudwiku Benoit: "Urodził się 18 lipca 1920 r. w Wołkowysku. Studia w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie przerwała wojna. Był żołnierzem Armii Krajowej. Po wojnie ukończył Studio Aktorskie Iwo Galla w Gdyni. W 1946 r. zdał eksternistyczny egzamin aktorski. Debiutował w "Mickiewiczowskich balladach" w reż. Haliny Gallowej w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Grał także w Teatrze Polskim w Poznaniu i w Teatrze Dramatycznym we Wrocławiu. Był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Państwowych Teatrów Dramatycznych w Szczecinie".

Łódzka Filmówka

Jednak dla tego rozwijającego się aktora dopiero przeprowadzka do Łodzi stała się prawdziwym przełomem w życiu artystycznym. Na stronach Encyklopedii czytam dalej: "W 1957 r. przeniósł się do Łodzi, której pozostał wierny do końca życia. Tu ukończył Wydział Aktorski PWSFTiT i rozpoczął pracę w Teatrze im. Stefana Jaracza. W 1959 r. został aktorem Teatru Nowego, gdzie grał do 1991 r. Na tej scenie wystąpił w stu spektaklach. Niezapomniany aktor filmowy. Grał w m. in. w filmach Jerzego Antczaka, Jana Rybkowskiego, Jerzego Kawalerowicza, Andrzeja Wajdy i Andrzeja Kondratiuka. Dużą popularność przyniosła mu rola kasiarza w komedii Tadeusza Chmielewskiego Ewa chce spać".

Mistrz drugiego planu

Mało kto pamięta, że zagrał także Wojciecha - ojca Jacka i Placka w słynnym już filmie "O dwóch takich, co ukradli księżyc" i jakby nie było okazał się więc ojcem słynnych braci Kaczyńskich w latach ich młodości. Grzegorz Janikowski tak pisał ogólną charakterystykę aktora: "Porównywano go z francuskim komikiem Fernandelem, nazywano "mistrzem drugiego planu". Zagrał w blisko 100 filmach i serialach telewizyjnych. Niemal całe życie był wierny Teatrowi Nowemu w Łodzi". Natomiast inny krytyk, Jerzy Armata, na stronach "Akademii Filmu Polskiego", pisał tak: "Był mistrzem drugiego planu, choć Andrzej Kondratiuk obsadzał go w rolach głównych, i okazały się one szczytem jego filmowej kariery".

"Człowiek bez skazy"

Pięknie też mówił o nim reżyser Jerzy Antczak, prywatnie przyjaciel aktora, wspominał: "Ludwik był człowiekiem bez skazy, jeżeli można o kimś tak powiedzieć. Pamiętam go jako cudownego przyjaciela. Jak to powiedział Ralph Waldo Emerson: Przyjaciel to człowiek, przy którym można głośno myśleć. On był takim właśnie przyjacielem. Można było przy nim głośno myśleć".

Warto więc odszukać liczne drobne i znaczące role tego aktora w sieci, jest ich dość dużo... tak, by godnie upamiętnić kolejną datę jego narodzin. Zachęcamy!

PP


Zobacz więcej na temat: film polski
Czytaj także

Zdzisław Maklakiewicz. "Styl rozpoznawalny nawet w okropnych filmach"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 05:40
9 października 1977 roku zmarł Zdzisław Maklakiewicz, popularny aktor, żołnierz Armii Krajowej. Zagrał w około 100 filmach. Kreował głównie postacie charakterystyczne i drugoplanowe. Stworzył niepowtarzalny duet kinowy wraz z Janem Himilsbachem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bogumił Kobiela. "Mógł być największym tragikomikiem swoich czasów"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 05:49
92 lata temu, 31 maja 1931 roku, urodził się Bogumił Kobiela, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. - Był postacią dziwnie enigmatyczną, wymykającą się ocenom - mówił w Polskim Radiu o Bogumile Kobieli Andrzej Kołodyński, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Zapasiewicz. Jego diagnoza współczesnego świata jest aktualna

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 05:50
- Coraz częściej widzimy lansowanie wartości ludzkich pod pozorem, że są to wartości artystyczne w wykonaniu ludzi, którzy nie spełniają żadnych kryteriów poza tym, że są modni, poza tym, że są ładni, poza tym, że nastolatki formułują ich jako swoich idoli. I to wystarczy do tego, żeby zostać "gwiazdą" - mówił Zbigniew Zapasiewicz w wywiadzie dla Polskiego Radia w 1998 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Łomnicki w archiwalnych wywiadach [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 05:40
Był jednym z najwybitniejszych aktorów, zarówno teatralnych jak i filmowych. Do dziś podziwiane jest jego "mistrzostwo techniczne, agresywność i siła spojrzenia na świat, dynamiczny temperament, iście kuglarskie, cyrkowe zdolności trawestacyjne". Dziś mija 32. rocznica śmierci Tadeusza Łomnickiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Talar. Od elektryka do aktora pierwszoplanowego

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2023 05:45
25 czerwca 1945 roku urodził się Henryk Talar, aktor teatralny i filmowy. Był wiodącym aktorem najwybitniejszych przedstawień między innymi Macieja Prusa czy Izabelli Cywińskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Fijewski - najbardziej warszawski aktor

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 05:35
Przez całe życie związany był z Warszawą, zagrał nawet Rzeckiego w ekranizacji jednej z najbardziej warszawskich powieści, czyli w "Lalce" (1968) Wojciecha Jerzego Hasa na podstawie Bolesława Prusa. 
rozwiń zwiń