Ekspert: wyższe wpływy z CIT to efekt programów społecznych i konsumpcji

Wzrost wpływów z podatku CIT w odniesieniu do PKB nominalnego w Polsce w latach 2016-2018 pozostał na poziomie niższym od średniej państw członkowskich OECD. Był on spowodowany głównie poprawą koniunktury gospodarczej, a nie działaniami uszczelniającymi - to niektóre z wniosków zawartych w raporcie Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH.

2019-10-23, 14:03

Ekspert: wyższe wpływy z CIT to efekt programów społecznych i konsumpcji
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: whitelook/Shutterstock.com

Posłuchaj

Profesor SGH Dominik Gajewski wyjaśnia, że zwiększone wpływy z CIT to między innymi efekt wprowadzonych programów społecznych, jak na przykład 500 plus. (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jeden z autorów publikacji i kierownik CASP profesor SGH Dominik Gajewski wyjaśnił, że zwiększone wpływy z CIT to między innymi efekt wprowadzonych programów społecznych, jak na przykład 500 plus. - Pobudzało to wydatki konsumpcyjne, co się przełożyło również na przedsiębiorstwa, które z tego pośrednio czerpią zysk - ocenił ekspert. 

Zdecydowała konsumpcja

Według raportu wzrost wpływów z CIT w badanym okresie został wygenerowany przez ograniczony krąg podatników, których działalność jest bezpośrednio zależna od poziomu konsumpcji.

Podmioty krajowe, które w latach 2016-2018 wykazały największy podatek CIT, dostarczają usługi finansowe (w tym bankowe), prowadzą działalność produkcyjną w branży paliwowej i energetycznej. Natomiast zagraniczne, poza usługami finansowymi, działają w obszarze produkcji półproduktów (w tym w sektorze motoryzacyjnym), w branży towarów szybko zbywalnych oraz sieci handlowych.

REKLAMA

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Rząd chce zmniejszyć podatki najmniejszym firmom. Obniży CIT z 15 do 9 procent

Większe zainteresowanie kredytami 

- Warto zwrócić uwagę, że mamy do czynienia z największymi podatnikami CIT, jeśli chodzi o duże grupy kapitałowe i oczywiście spółki Skarbu Państwa. Pojawiają się również podmioty z udziałem zagranicznym, na przykład banki, które też są beneficjentem tej koniunktury - powiedział Dominik Gajewski. Wskazał, że banki odnotowują zwiększone zainteresowanie kredytami hipotetycznymi, czy innymi usługami finansowymi. 

Według eksperta, po uszczelnieniu VAT rząd powinien skupić się na poprawie ściągalności CIT. - Mamy realne szanse na o wiele większą zwyżkę tego podatku, jeżeli wprowadzimy systemowe rozwiązania, bo wciąż jesteśmy przed tym wyzwaniem - uważa profesor SGH.

REKLAMA

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Walka z wyłudzeniami VAT: split payment wyjmuje pieniądze z rąk oszustów VAT

Jak bardziej uszczelnić CIT?

Jak dodał - do uszczelnienia CIT należy wykorzystać inne narzędzia niż w przypadku VAT. Ze względu na możliwość transferowania zysków międzynarodowych korporacji do rajów podatkowych działania te powinny być skoordynowane w całej Unii Europejskiej.

Z wynikami raportu Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH nie zgadza się Ministerstwo Finansów.

- Wbrew tezie tego raportu podatek CIT jest uszczelniany z sukcesem od ponad 3 lat -  mówił w radiowej Jedynce Maciej Żukowski z departamentu podatków dochodowych MF.

REKLAMA

Jak dodał - uszczelnienia podatku CIT w Polsce prowadzone są na bieżąco.

W 2018 roku w Polsce podatek CIT stanowił blisko 11 procent całkowitych wpływów podatkowych do budżetu państwa wynoszących 413 mld zł. Łącznie podatnicy CIT zapłacili ponad 44 mld zł. 

IAR, "Jedynka", PolskieRadio 24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej