more_horiz
Gospodarka

Embargo na produkty ropopochodne z Rosji. Prezes Obajtek: zabezpieczyliśmy dostawy, ceny paliw będą stabilne

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 14:12
- Ceny paliw po wprowadzeniu embarga będą stabilne - zapewnił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że PKN jest w pełni zabezpieczony w produkty paliwowe i nie będzie miał żadnego problemu związanego z logistyką.
W tym roku PKN Orlen przeznaczy na inwestycje ponad 34 mld zł
W tym roku PKN Orlen przeznaczy na inwestycje ponad 34 mld złFoto: PAP/Leszek Szymański

- Zbliżają się sankcje na produkty paliwowe i chciałem zapewnić, że jesteśmy w pełni zabezpieczeni w produkty paliwowe; nie będzie żadnego problemu związanego z logistyką z produktami oraz pragnę zaznaczyć, że ceny będą stabilne - powiedział podczas konferencji prasowej w Trzebini prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

5 lutego br. wchodzi w życie embargo na produkty ropopochodne z Rosji, w tym diesla.

Otwarcie rurociągu Boronów-Trzebinia

Jak mówił wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki podczas uroczystego otwarcia rurociągu produktowego Boronów-Trzebinia, "bezpieczny kraj to ten, który ma nieprzerwane, stabilne dostawy surowców energetycznych".

Zwrócił uwagę, że do tej pory do aglomeracji śląskiej i do województwa małopolskiego paliwo musiało docierać pociągami.

- Od teraz paliwo dotrze w sposób sprawniejszy, szybszy, tańszy - będzie tłoczone rurociągiem - stwierdził Maciej Małecki. Podkreślił, że rurociąg Boronów-Trzebinia to inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne Polski. 

- To jest inwestycja w konkurencyjność polskich firm. My budujemy odporność polskiej gospodarki na szantaż energetyczny Putina - zaznaczył Małecki.

Jak stwierdził, "jeszcze kilka lat temu ta rafineria - Trzebinia - była przeznaczona do wygaszenia, miała zniknąć z paliwowej mapy Polski".

- Naszym poprzednikom się nie opłacała. My to zmieniliśmy. Nie tylko utrzymaliśmy rafinerię w Trzebini, w Jedliczach, ale rozwijamy, inwestując chociażby w zielone technologie, ale też w tę nitkę rurociągową, która zastąpi ponad 25 tys. wagonów rocznie - wskazał.

Szczegóły inwestycji

PKN Orlen poinformował wcześniej, że zbudowanie nowego odcinka rurociągu wiąże się z szeregiem inwestycji, które prowadzi Grupa Orlen. Ich realizacja potrwa do końca tego roku, a wartość wykonanych prac przekroczy 200 mln zł. Wśród inwestycji, które będą finalizowane w kolejnych miesiącach, są m.in. modernizacja istniejących zbiorników magazynowych, budowa dwóch nowych zbiorników naziemnych, każdy o pojemności 10 tys. m. sześć, a także modernizacja i rozbudowa infrastruktury technologicznej terminala.

- Chcemy w ciągu dwóch lat rozbudować bazy paliw o około 100 tys. ton, szczególnie te zlokalizowane przy rurociągach produktowych - powiedział Obajtek.  

Napełnienie rurociągu i pierwsze tłoczenie oleju napędowego odbyło się pod koniec ubiegłego roku. Obecnie trwa rozruch technologiczny. Po jego zakończeniu, czyli na przełomie pierwszego i drugiego kwartału br., rozpocznie się regularny transport oleju napędowego. Natomiast uruchomienie pełnej funkcjonalności rurociągu, czyli przesyłu oleju napędowego i benzyn, planowane jest w trzecim kwartale tego roku, podała spółka. 

Posłuchaj
00:11 IAR/#Prostak: Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapewnia, że po 5 lutego ceny paliw będą stabilne (IAR) Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapewnia, że po 5 lutego ceny paliw będą stabilne (IAR)

Nowa strategia PKN Orlen

Wkrótce PKN Orlen opublikuje zaktualizowaną strategię powiększonego koncernu do 2030 roku. - Nową strategię przedstawimy pod koniec lutego lub na początku marca - powiedział Obajtek dziennikarzom.

Jak podkreślił, w tym roku PKN Orlen przeznaczy na inwestycje ponad 34 mld zł.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Czytaj także: 

PAP/ISBnews/PR24.pl/mk