Audyt energetyczny niepopularny wśród firm. Dlaczego?
Zostały już tylko 3 miesiące na obowiązkowy audyt energetyczny, a do tej pory przeprowadziło go niewiele firm.
2017-06-23, 15:21
Posłuchaj
Jak się okazuje, firmy częściej postrzegają audyt jako administracyjny obowiązek niż szansę na poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstwa.
Ustawa nakazuje przeprowadzenie audytu energetycznego przez duże firmy
Duże firmy muszą przeprowadzić audyt energetyczny.
−To jeden z ważniejszych obowiązków, które wprowadziła ustawa o efektywności energetycznej, przyjęta pod koniec ubiegłego roku - tłumaczy Kamil Chamera, ekspert do spraw energii w firmie Ayming Polska.
I wyjaśnia, że do audytu są zobowiązane duże przedsiębiorstwa spełniające jeden z trzech wymogów: muszą zatrudniać powyżej 250 osób, jego obroty przekraczają 40 mln euro i suma aktywów przekracza 43 mln euro.
REKLAMA
Obowiązkowy audyt dla 6 tys. firm
Szacuje się że jest 6 tysięcy firm, które taki audyt powinny wykonać - niestety okazuje się, że przedsiębiorcy nie spieszą się z wypełnieniem nowego obowiązku.
Tylko 4 proc. zobowiązanych firm przeprowadziło audyt
Jak wyjawia gość radiowej Jedynki, audyt przeprowadziło dotychczas tylko 220 firm, czyli 4 procent zobowiązanych firm.
I dodaje, że co najdziwniejsze, wśród najbardziej energochłonnych firm, tylko 30 proc. odpowiedziało na ankietę, że ma świadomość konieczności przeprowadzenia takiego audytu.
Po co audyt energetyczny w firmach?
− Audyt daje obraz zużycia energii w firmie i wskazuje gdzie można ją wykorzystywać w przyszłości efektywniej. I jak mówi Bartosz Turek, analityk Open Finance - powinien się firmie opłacać.
REKLAMA
Ekspert przeprowadzający audyt może zdecydowanie ograniczyć koszty energii w firmie
Jak zauważa, dla wielu firm koszty energii stanowią duże obciążenie, i w przypadku audytu niezależny ekspert podpowie, jak w racjonalny sposób ograniczyć koszty zużywanej energii, związane tak z obsługą maszyn, oświetleniem czy ogrzewaniem.
Można otrzymać wsparcie na inwestycje energooszczędne w firmie
A dodatkowo, jak dodaje Kamil Chamera, przedsiębiorca który będzie chciał inwestować w energooszczędność, dowie się gdzie konkretnie szukać wsparcia na tego typu inwestycje.
I wyjaśnia, że środki można pozyskać przez białe certyfikaty, unijne, bądź krajowe fundusze.
Jakie realne oszczędności z audytu energetycznego
− Ale już wykonanie audyty i wprowadzenie zaleceń ekspertów może dać realne oszczędności - tłumaczy Bartosz Turek.
REKLAMA
I wyjaśnia, że warto sobie uświadomić, że o ile w przypadku gospodarstwa domowego rachunek za prąd wynosi np. 100 zł, to firma może płacić za energię od kilkudziesięciu do ponad 100 tys. zł.
− I w tym przypadku oszczędności wynoszące od kilkunastu do kilkudziesięciu procent zbierają się w potężne kwoty, które można następnie wykorzystać na energooszczędne inwestycje, mówi Turek.
Brak audytu grozi karą finansową
A za niewykonanie audytu energetycznego grozi sankcja - która może sięgnąć nawet 5 proc. rocznego obrotu firmy.
Audyt powinien być powtarzany co cztery lata. W tym roku firmy mają czas do końca września na spełnienie tego obowiązku.
REKLAMA
Justyna Golonko, jk
REKLAMA