Kongres ESG Polska Moc Biznesu. Soboń: Polska gospodarka ma silne fundamenty
Wiceminister finansów Artur Soboń wziął udział w inauguracji Kongresu ESG Polska Moc Biznesu. Jego zdaniem polska gospodarka ma silne fundamenty, natomiast rząd wprowadził różne programy osłonowe i tarczę antyinflacyjną.
2022-11-07, 11:37
Sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń powiedział, że sytuacja w Polsce i na świecie nie jest łatwa, a z powodu wojny czeka nas spowolnienie gospodarcze. Jednak dodał, że w jego ocenie polska gospodarka ma silne fundamenty, natomiast rząd wprowadził różne programy osłonowe i tarczę antyinflacyjną.
Silne odbicie w górę
- Jestem przekonany, że tak jak po epidemii, tak po kolejnym kryzysie te motory wzrostu, można powiedzieć te wewnętrzne, które mamy i potencjał uda się z powrotem wyzwolić, i po tym spowolnieniu będziemy mieli ponownie okresy wzrostu - powiedział Artur Soboń.
Wiceminister finansów zwrócił uwagę, że po wybuchu pandemii polska gospodarka zanotowała "mocne odbicie” w postaci wzrostu PKB w pierwszym kwartale 2022 roku na poziomie 8,5 procent rok do roku.
Posłuchaj
Walka z kryzysami spowodowanymi wojną
Wcześniej podczas otwarcia kongresu premier Mateusz Morawiecki powiedział, że walka z kryzysami spowodowanymi wojną na Ukrainie będzie bardzo trudna, jednak może doprowadzić do istotnych zmian i rozwoju w róznych sferach. Szef rządu otworzył Kongres ESG Polska Moc Biznesu.
REKLAMA
Premier podkreślił, że w trudnych czasach będących wynikiem pandemii, a następnie wojny za naszą wschodnią granicą, polski biznes pokazał swoją siłę bardziej niż kiedykolwiek. Jak dodał, dzięki temu udało nam się ochronić gospodarkę przez ''największym przekleństwem III Rzeczypospolitej'', czyli bezrobociem.
- Dlatego teraz otwierają się szanse na nowy początek. Te wyzwania wymagają od biznesu przeorientowania się, znalezienia nowych punktów odniesienia i wyznaczania nowych ścieżek rozwoju - tłumaczył Mateusz Morawiecki.
W ocenie Mateusza Morawieckiego, korekty wymagać będzie również plan zielonej transformacji, "czyli ambitne założenia polityki klimatycznej, które trzeba będzie przykroić do nowych warunków, tak aby nie zdusić mocy napędowych gospodarki".
- To z pewnością nie jest czas, kiedy moc polskiego biznesu jest najbardziej widoczna, ale prawda jest taka, że pokazał on swoją siłę bardziej niż kiedykolwiek - powiedział.
REKLAMA
Uczelnie mogą pomóc w zmianach
- Potrzebne jest przyspieszenie i działania o charakterze systemowym. Tej wiedzy dostarczają uczelnie, w tym Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, które jest liderem zielonej zmiany - powiedział na Kongresie ESG - Polska Moc Biznesu, dyrektor instytutu ekonomii i finansów w SGGW Mariusz Maciejczak.
W Kongresie biorą udział przedstawiciele rządu, uczelni, spółek, organizacji pozarządowych oraz branżowych, eksperci. Debaty można oglądać na żywo między innymi w serwisie YouTube na kanale Polska Moc Biznesu Kongres ESG.
Posłuchaj
Kongres ESG Polska Moc Biznesu odbywa się na PGE Narodowym w Warszawie. Polska Moc Biznesu to interaktywne wydarzenie skierowane do przedstawicieli kadry kierowniczej, przedsiębiorców i inwestorów z całej Polski.
REKLAMA
Kongres porusza tematy społeczne, gospodarcze, ekologiczne, zarządzania biznesem oraz zdrowia publicznego.
Na kongresie spotkają się przedstawiciele biznesu, instytucji naukowych, samorządowych, pozarządowych oraz administracji centralnej. Polskie Radio jest głównym partnerem radiowym kongresu.
- Premier otworzył Kongres ESG Polska Moc Biznesu. "Sytuacja, w której się znaleźliśmy nie ma precedensu"
- Tarcza Antyinflacyjna i Energetyczna. Przypominamy, jakie rozwiązania zostały wprowadzone
- Rząd pomaga przedsiębiorcom. Premier Morawiecki: naszym celem jest złagodzenie kosztów
PR1/IAR/PR24.pl/Błażej Prośniewski/mk
REKLAMA