Uwaga! Burze, trąby powietrzne i nawałnice. Synoptycy IMGW alarmują

2022-07-01, 21:20

Uwaga! Burze, trąby powietrzne i nawałnice. Synoptycy IMGW alarmują
Synoptycy nie wykluczają trąb powietrznych. Foto: Fotowierzba/TT/IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia przed burzami dla całego kraju. Spokojniej ma być tylko na krańcach północno-wschodnich. Synoptycy ostrzegają przed nawałnicami, które do późnych godzin nocnych będą przechodzić nad Polską. Miejscami prędkość wiatru może zbliżać się do 130 km/h. Ponadto, synoptycy nie wykluczają, że miejscami mogą tworzyć się trąby powietrzne.

Jak poinformował synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Szymon Ogórek, najtrudniejsza sytuacja pogodowa będzie w zachodniej części kraju, w centrum oraz na Warmii i Mazurach.

Wiatr nawet ponad 100 km/h

- Porywy wiatrów mogą przekraczać 100 km/h, miejscami 115 km/h, a nawet 130 km/h punktowo, więc jest bardzo duże zagrożenie - zaalarmował synoptyk IMGW, dodając, że miejscami zagrożeniem będzie też deszcz. - Spodziewamy się też opadów w ilości skumulowanej do 50 mm - przekazał Szymon Ogórek.

Ponadto synoptycy nie wykluczają trąb powietrznych. Na pozostałym obszarze prędkość wiatru może przekraczać 100 kilometrów na godzinę. Przed wichurami ostrzegło także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W ostrzeżeniach SMS zaapelowało o ostrożność i informuje o możliwych przerwach w dostawach prądu.

Alert drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem w województwie pomorskim obowiązuje od piątku od godz. 17.00 do soboty do godz. 2.00 w nocy. Zostało ono wydane dla powiatów: puckiego, chojnickiego, kościerskiego, nowodworskiego, wejherowskiego, gdańskiego, tczewskiego, starogardzkiego, malborskiego, kwidzyńskiego oraz sztumskiego, Gdyni i Gdańska. Jak poinformował IMGW, w województwie zachodniopomorskim miejscami mogą tworzyć się trąby powietrzne.

Posłuchaj

IMGW: uwaga na wichury w całym kraju. Relacja Marty Szulborskiej (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Drugi stopień zagrożenia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

To ostatni dzień fali afrykańskiego upału, która na południowym wschodzie Polski przyniosła rekordy temperatur dla czerwca. Po południu od zachodu wkroczy chłodny front atmosferyczny.

 » WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

Pogoda w nocy

W nocy zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, a nad ranem na zachodzie rozpogodzenia. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu oraz burze, od zachodu stopniowo zanikające. Prognozowana wysokość opadów burzowych do 50 mm. 

- Dzisiejsza noc będzie związana z dalszym przemieszczaniem się burz i opadów z zachodu w kierunkach wschodnich. Burze nie dotrą jedynie na północny wschód - poinformował Szymon Ogórek.

Temperatura minimalna wyniesie od 13 st. C na zachodzie, ok. 17 st. C w centrum, do 20 st. C na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni, na wschodzie południowo-wschodni i południowy. W czasie burz porywy wiatru osiągną do 100 km/h, miejscami do 120 km/h.

Pogoda na sobotę

W sobotę w ciągu dnia w Polsce na wschodzie i w centrum będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na zachodzie małe i umiarkowane. We wschodniej połowie kraju wystąpią przelotne opady deszczu, a na krańcach wschodnich oraz w Tatrach burze. Prognozowane opady w czasie burz - do 25 mm.

Temperatura maksymalna wyniesie od 23 do 28 st. C. Nad morzem i w górach będzie chłodniej, od 18 do 22 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny i porywisty, północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru wyniosą do 75 km/h.

Gdzie jest burza? Zobacz mapę live

Czytaj więcej:

nt

Polecane

Wróć do strony głównej