Biały w skórze czarnego. Kultowa książka o rasizmie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 18:00
- W roku 1959 John Howard Griffin zadał gwałt swojemu ciału i w ciągu tygodnia przeistoczył się w czarnoskórego mężczyznę - o reportażu wcieleniowym "Czarny jak ja" mówiła w Dwójce Katarzyna Surmiak-Domańska.
Audio
  • Katarzyna Surmiak-Domańska o książce "Czarny jak ja" (Wybieram Dwójkę)
Fragment okładki polskiego wydania książki Czarny jak ja
Fragment okładki polskiego wydania książki "Czarny jak ja"Foto: materiały prasowe W.A.B.

John Howard Griffin, biały mieszkaniec Teksasu, udał się w podróż po południowych stanach Ameryki, by sprawdzić, jak to jest być czarnoskórym w dawnej kolebce niewolnictwa. - On doświadcza na sobie na czym polega rasowe upokorzenie człowieka - opowiadała autorka reportażu o Ku Klux Klanie Katarzyna Surmiak-Domańska. - W Nowym Orleanie nie może zrobić siku, bo w "białej" restauracji czarni nie mają wstępu do toalety. W autobusie musi zająć miejsce z tyłu, a jeśli biali nie mają gdzie usiąść, to musi wstać i im ustąpić.

Zapiski z eksperymentu Griffina ukazały się w książce "Czarny jak ja". Jednym z ciekawszych opisanych w niej doświadczeń była jazda autostopem. - Paradoksalnie bardzo często podwózkę Murzynowi proponowali biali mężczyźni. Okazało się, że są zainteresowani pewną sferą życia Afroamerykanów - zauważała dziennikarka.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Gość: Katarzyna Surmiak-Domańska (dziennikarka)

Data emisji: 19.07.2016

Godzina emisji: 17.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

bch/ob


Zobacz więcej na temat: Bartosz Panek KULTURA rasizm
Czytaj także

Kurdowie. Niewidzialny naród optymistów

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2016 15:00
– To w ponad 90 procentach muzułmanie, ale całkowicie różni od tych, których znamy – mówił Paweł Smoleński, autor książki "Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieszkańcy raju? Prawdy i stereotypy o Szwedach

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2016 19:22
– Kilka osób powiedziało mi, że po tej książce nabrało ochoty na emigrację – mówiła Katarzyna Molęda, autorka reportażowego tomu "Szwedzi. Ciepło na północy".
rozwiń zwiń