Pankiewicz i uczniowie. Polscy malarze uwalniają kolor

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 16:32
- Józef Pankiewicz był artystą oddanym kolorowi i światłu - przypominała Anna Hałata, jedna z kuratorek wystawy "Pankiewicz i po… Uwalnianie koloru" w Muzeum Lubelskim.
Audio
  • Wokół wystawy "Pankiewicz i po… Uwalnianie koloru" w Muzeum Lubelskim (Wybieram Dwójkę)
Wystawa Pankiewicz i po Uwalnianie koloru jest hołdem złożonym temu wybitnemu artyście w 150. rocznicę jego urodzin w Lublinie. Na zdj. fragm. obrazu J. Pankiewicza Port w Concarneau, 1908
Wystawa "Pankiewicz i po… Uwalnianie koloru" jest hołdem złożonym temu wybitnemu artyście w 150. rocznicę jego urodzin w Lublinie. Na zdj. fragm. obrazu J. Pankiewicza "Port w Concarneau", 1908 Foto: Wikimedia/domena publiczna

Zobacz także
łempicka bugatti 1200.jpg
Jest taki obraz. Interpretacje dzieł sztuki polskiej i światowej

Ekspozycja (16 lipca - 18 września) prezentuje bogaty dorobek artysty z wielu okresów jego twórczości: od fascynacji symbolizmem, impresjonizmem, Cézannem i Bonnardem, aż po obrazy, które inaugurowały powstanie różnych odmian i szkół polskiego koloryzmu.

W rozmowie z Anną Hałatą: o tym, co dokładnie zobaczymy na lubelskiej wystawie, ale i o najciekawszych epizodach artystycznej biografii Pankiewicza (wśród nich – melancholia malarza jako efekt pewnego niezrozumienia z impresjonizmem w tle).


Zobacz także
hooch1200.jpg
W stronę sztuki. Dr Bożena Fabiani o dawnych mistrzach

***

Przygotowała: Agnieszka Krawiec

Gość: Anna Hałata (jedna z kuratorek wystawy "Pankiewicz i po… Uwalnianie koloru" w Muzeum Lubelskim)

Data emisji: 28.07.2016

Godzina emisji: 16.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mat. prasowe/jp/mc

Czytaj także

Co się wydarzyło w pracowni Boznańskiej?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 12:00
– W żadnym innym obrazie przedstawiającym pracownię malarka nie umieściła takiej intrygi – mówiła dr Grażyna Bastek o obrazie "Pracownia w Monachium" Olgi Boznańskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagadka "Starej kobiety" Quentina Massysa

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 18:00
- W renesansowych portretach bardzo rzadko mamy do czynienia z przedstawieniami brzydoty, która była kojarzona ze starością i głupotą - mówiła w Dwójce Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice różańca na obrazie Zurbarána

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2016 15:14
- Dzieło to było jednym z kilkunastu obrazów, który zdobiły olbrzymi ołtarz w klasztorze, w Jerez de la Frontera - mówiła o płótnie "Madonna Różańcowa adorowana przez Kartuzów" dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń