Zbigniew Libera. "Art of Liberation"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 16:20
- Moja mama uważała, że to, czym ja się zajmuję, jest pozbawione sensu, że to na pewno mnie na manowce sprowadzi, a w ogóle to nie ma żadnego oddziaływania społecznego. A już w tych latach 80. zaczęły się ukazywać o mnie jakieś krótkie notki i teksty. I ja to zbierałem, żeby jej to pokazywać i ją przekonywać, że tak nie jest, jak ona myśli - mówił w Dwójce polski artysta i performer, autor publikacji "Art of Liberation. Studium prasoznawcze 1988–2018".
Audio
  • Zbigniew Libera o książce "Art of Liberation. Studium prasoznawcze 1988–2018. Tom 1. 1988-1997" (Wybieram Dwójkę)
Zbigniew Libera Art of Liberation. Studium prasoznawcze 19882018
Zbigniew Libera "Art of Liberation. Studium prasoznawcze 1988–2018"Foto: Mat. promocyjne

"Art of Liberation. Studium prasoznawcze 1988–2018" to publikacja, którą przygotował Zbigniew Libera - polski artysta, autor instalacji i wideoinstalacji, fotografik i performer, twórca obiektów artystycznych. Właśnie ukazał się "Tom 1: 1988–1997", w którym m.in. o tym, czym była głośna sztuka krytyczna, jakie emocje wzbudzały wystawy sztuki współczesnej, kto był ulubieńcem krytyków i co mogą powiedzieć o życiu artysty materiały prasowe.

Zbigniew Libera podkreśla, że osią tej opowieści, zaplanowanej na trzy tomy, jest on sam. - Ja jestem tutaj bohaterem, poprzez którego opowiadamy całą tę historię. Bo jak wiadomo, najlepiej wchodzi opowieść, która ma jednego zdecydowanego bohatera. Oczywiście, taką książkę można by skompilować bardzo naukowo, tylko wtedy musiałoby się pojawić tutaj tysiące materiałów, które zaczęłyby tworzyć chaos. A ponieważ to jest widziane poprzez moją osobę, więc to pomaga spiąć jakoś te wszystkie materiały. No i mamy jakieś materiały prasowe, które dotyczą tylko i wyłącznie moich wystaw indywidualnych, ale też i w gronie jakichś innych artystów. I teraz nakładające się te grona różnych artystów tworzą jakiś zarys pola.

Na ile Zbigniew Libera jest twórcą książki, a na ile jej bohaterem? I czy odpowiada w książce na pytanie, co zrobić ze sztuką? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Aleksandra Łapkiewicz

Gość: Zbigniew Libera (polski artysta, autor instalacji i wideoinstalacji, fotografik i performer, twórca obiektów artystycznych)

Data emisji: 7.10.2019

Godzina emisji: 16.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

am

Czytaj także

Czy jest nadzieja dla artystów?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 09:00
W audycji "Wybieram Dwójkę" mówiliśmy o wystawie "Artysta w czasach beznadziei. Najnowsza sztuka polska", której kuratorem jest Zbigniew Libera, a która odbywa się w Galerii Awangarda BWA we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ars moriendi - ćwiczenie w umieraniu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2015 15:45
- Działamy na zasadzie kontrastu: mamy piękny park i przyrodę dookoła. Ona się budzi, a my mówimy o przemijaniu. To cykl od narodzin do śmierci, nieustający - mówi Przemysław Chodań - kurator wystawy "Ars Moriendi" w BWA w Tarnowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Libera w warszawskiej Królikarni

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 12:00
W popołudniowym paśmie Dwójki - zaproszenie na wystawę "Zbigniew Libera: to nie moja wina, że otarła się o mnie ta rzeźba".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Walser" - fabularny debiut Zbigniewa Libery

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 16:00
To opowieść o przedstawicielu cywilizacji Zachodu, który jest zmuszony do przebywania wśród dzikich w naturze. Co z tego wynika?
rozwiń zwiń