Joanna Kurbiel: cadyk to chasydzka autostrada do nieba

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 18:00
- Jorcajt to jest nic innego jak rocznica śmierci, a dla chasydów najważniejszą jest rocznica śmierci ich cadyka. Jest to ich przywódca duchowy, autorytet, ale także kanał pośredniczący pomiędzy chasydem a stwórcą i niebiosami - mówiła Joanna Kurbiel w opowieści o wystawie "Jorcajt - czas chasydów" w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: PAP/Waldemar Deska

Posłuchaj
10:44 W2 Jorcajt 2021_02_05-16-31-11.mp3 Rozmowa z Joanną Kurbiel o wystawie "Jorcajt - czas chasydów" (Wybieram Dwójkę)

Dziedzictwo-Muzem-POLIN-GOLDWYN STUDIO W CULVER CITY, 1921, HISTORIC HOLLYWOOD PHOTOGRAPHS 1200.jpg
"Dziedzictwo". Muzeum POLIN zaprasza na spotkanie z "konstelacją gwiazd"

W na nowo otwartym Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu na zwiedzających czeka wystawa prezentująca 170 fotografii z uroczystości jorcajt w Lelowie, Leżajsku i Radomsku. Kolekcja wzbogacona została o fotografie z Podola (na terenie dzisiejszej Ukrainy) – kolebki chasydyzmu, z miejscowości takich jak Międzybóż, Bracław i Humań. Wśród artystów znajdują się Joanna Sidorowicz, Dariusz Gawroński, Piotra Krasa i Jerzy Sobol.

- W jorcajt dusza zmarłego cadyka powraca na miejsce pochówku, więc to jest niepowtarzalna okazja, żeby modlitwy i prośby w ten dzień zaniesione, zostały wysłuchane - opowiadała Joanna Kurbiel, kuratorka wystawy, próbując wyjaśnić fenomen i wyjątkowość uroczystości.

W obrządku katolickim można je porównać do pielgrzymek do sanktuariów, które również uznawane są za swoiste kolebki religijności i kultu. W przypadku chasydyzmu takim miejscem jest Polska.

Polska miejscem kultu

- Chasydyzm narodził się na ziemiach polskich i tutaj przez praktycznie 200 lat się rozwijał, a w wyniku Drugiej Wojny Światowej i holocaustu praktycznie bezpowrotnie zniknął - tłumaczyła kuratorka wystawy.

#otwARTe Jedną z ekspozycji otwieranych podczas lockdownu, którą po raz pierwszy będzie można zobaczyć już jutro jest...

Opublikowany przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu/Ethnographic Museum in Wrocław Czwartek, 4 lutego 2021

Powroty chasydów do Lelowa czy Leżajska zostały umożliwione w latach 70. w wyniku prac nad identyfikacją i konserwacją grobów cadyków.

- Dynastie chasydzkie odrodziły się, co prawda w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie i w Izraelu i cały czas miały w pamięci, że ich cadycy są tutaj pochowani. Dzięki odnalezieniu ich grobów możemy oglądać chasydów u nas, w miasteczkach, tak jak przed 100 laty nasi dziadkowie i pradziadkowie obcowali z tymi ludźmi - mówiła Joanna Kurbiel.

Muzeum Warszawy 1200.jpg
Muzeum Warszawy. Historia Bitwy Warszawskiej opowiedziana za pomocą przedmiotów

Portrety chasydów

Fotografie zebrane na wystawie pochodzą z większego zbioru i są osobistym wyborem kuratorki. Spośród wybranych zobaczymy zdjęcia ukazujące modlących się i tańczących chasydów, ale przede wszystkim ujmują mistycyzmem samej uroczystości.

- Portrety chasydów są tak magiczne i charyzmatyczne, że nie można oderwać od nich wzroku - opowiadała w audycji "Wybieram Dwójkę" Joanna Kurbiel.

Wystawa "Jorcajt - czas chasydów" jest dostępna dla zwiedzających do 27 czerwca 2021 r. w Muzeum Etnograficznych we Wrocławiu.

Jorcajt - czas chasydów. YouTube: Muzeum Narodowe we Wrocławiu strona internetowa

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: Joanna Kurbiel (kuratorka wystawy "Jorcajt - czas chasydów" w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu)

Data emisji: 5.02.2021

Godzina emisji: 16.30

ML

Czytaj także

SIMCHA – Festiwal Kultury Żydowskiej – Wrocław’19

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 15:15
- "Simcha" to słowo oznaczające radość. Dawno temu, kiedy z Karoliną Szykierską postanowiliśmy powołać ten festiwal do życia, to właśnie ona doszła do wniosku, że ta radość powinna być synonimem festiwalu, odpowiednikiem tego, co się na nim dzieje, albowiem chcemy przywoływać rzeczy najpiękniejsze - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu i dyrektor Chóru Synagogi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziedzictwo" - metakomentarz do wystawy stałej Muzeum POLIN

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 11:00
- Pomysł, żeby upamiętnić w Muzeum wybitnych, polskich Żydów istniał już od początku, gdy trwały prace nad wystawą stałą, czyli 15 lat temu - opowiadała w Dwójce dr Tamara Sztyma, kuratorka galerii "Dziedzictwo" w ponownie otwartym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 
rozwiń zwiń