Listopad w rezydencjach królewskich. Bezpłatne zwiedzanie muzeów

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 16:30
- Przyjdźcie do nas, a zobaczycie wiele pięknych przedmiotów, poznacie wiele wspaniałych historii. Jest to miejsce, do którego warto zaglądać - zapraszał kurator pałacu Pod Blachą dr Mateusz Klarecki na antenie radiowej Dwójki. 
Pałac Pod Blachą w Warszawie
Pałac Pod Blachą w WarszawieFoto: Shutterstock/Real_life_Studio

Od 10 lat listopad jest miesiącem, w którym możemy zwiedzać rezydencje królewskie za darmo. Akcję organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Pomysł jest znakomity. Publiczność tłumnie odwiedza nasze muzea. Określenie "za darmo" ma swoją magiczną moc. Wiele osób, które by normalnie nie przyszły, przyjdzie - wyjaśniał dr Mateusz Klarecki

[źródło: Facebook/Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego]

"Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza"

W listopadzie ciemność zapada już około godziny 16. - Ale u nas jest cały czas jasno, pomimo kryzysu, cały czas wnętrza mamy pięknie oświetlone - zapewniał kurator pałacu Pod Blachą. - W wielu gablotach specjalnie zainstalowano podświetlenia, żeby można było się przyjrzeć artefaktom i precjozom, które prezentujemy - dodał. Zamek Królewski można odwiedzić od wtorku do niedzieli, w godz. 14.00-18.00. - Oferujemy przepiękną wystawę "Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza". (…) Są to obrazy, rysunki, grafiki w całego świata, porywające, przepiękne, dużych formatów płótna.

Autentyczny XVIII-wieczny pałac

W listopadzie tego roku pierwsze skrzypce gra pałac Pod Blachą. - Otworzyliśmy po odświeżeniu, po remoncie apartamentu księcia Józefa Poniatowskiego - mówił gość Dwójki. - Pałac Pod Blachą to autentyczny pałac XVIII-wieczny. Mówię "autentyczny", bo w Warszawie autentycznych XVIII-wiecznych budynków jest bardzo niewiele. Natomiast pałac Pod Blachą zachował się cały, spalone zostały tylko wnętrza (...). Mury w stu procentach są oryginalne, nie były w ogóle uszkodzone - opowiadał dr Mateusz Klarecki.

[źródło: Facebook/Zamek Królewski w Warszawie]

Apartament księcia Józefa Poniatowskiego

Nieodpłatnie można zwiedzać także Łazienki Królewskie oraz Zamek na Wawelu. - Pałac Pod Blachą prezentuje w tej chwili dwie ekspozycje. Jest to wystawa "Jan Piotr Norblin. Sentymentalny reporter", którą prezentujemy na parterze pałacu, oraz apartament księcia Józefa Poniatowskiego - na piętrze (...). Jest to zespół pomieszczeń, w których żył i dowodził Józef Poniatowski. Są one dosyć ciekawie przemieszane, tzn. łączą funkcje mieszkalną z zawodową księcia. Czyli oglądamy mieszkanie księcia, w którym on pracował: przemieszane salon, kancelaria sztabowa, sypialnia, kancelaria wojenna… przekładaniec zawodowo-codziennego życia. Nie oddzielał życia prywatnego od zawodowego, dzięki czemu mógł sprawnie zarządzać swoim małym państwem - Księstwem Warszawskim - tłumaczył gość radiowej Dwójki.


Posłuchaj
13:29 wybieram-dwojke-darmowy-listopad-2022_11_03-16-32-34.mp3 Dr Mateusz Klarecki, kurator pałacu Pod Blachą, o akcji "Darmowy listopad" w rezydencjach królewskich (Wybieram Dwójkę)

 

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: dr Mateusz Klarecki (kurator pałacu Pod Blachą)

Data emisji: 3.11.2022

Godzina emisji: 16.30

djr

Czytaj także

"Obrzędy" - gdzie kryją się wspomnienia o tych, którzy odeszli i zostawili po sobie pamięć?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 17:38
We Wrocławiu już niedługo premiera niezwykłego spektaklu "Obrzędy", inspirowanego dziadami - starosłowiańskim kultem zmarłych - i tradycyjnym japońskim teatrem No. - To, co będziemy proponować, jest trudne w odbiorze - mówi reżyser Krzysztof Boczkowski. - Zarówno w grze aktorskiej, jak i warstwie muzycznej czy interpretacji tekstu mamy do czynienia z czymś, co nie jest proste i musimy pomóc widzowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Beata Jewiarz: na hasło "Leśmian" pojawia się ożywienie

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 11:33
- W moim odczuciu, a interesuję się twórczością Leśmiana od kilku lat, jest jakiś rodzaj nieobecności tego twórcy. Moglibyśmy się zastanawiać, z czego to wynika, choć - idąc w stronę światła i nadziei - kiedy pojawia się hasło "Leśmian", "spektakl", "poezja Leśmiana", panuje przyjemne ożywienie i radość - mówiła w "Poranku Dwójki" Beata Jewiarz, autorka scenariusza i koncepcji spektaklu "Natura ludzka".
rozwiń zwiń