"Wawel Wyspiańskiego" - jubileuszowa wystawa w Krakowie. "To miała być ostoja polskości"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2024 17:30
- Wyspiański mocno wierzył w odzyskanie niepodległości przez Polskę, zadawał pytanie, jak wówczas ma wyglądać Wawel. Wyspiański i Ekielski uważali, że Wawel powinien być centrum naszego kraju, a w XIX wieku to miejsce odgrywało szczególną rolę, miało być ostoją polskości. Projekt Akropolis był kontynuacją tej idei, to miało być centrum myśli naukowej, politycznej i artystycznej odrodzonej Polski - mówiła w Dwójce Agnieszka Janczyk, kuratorka wystawy "Wawel Wyspiańskiego".
Wawel Wyspiańskiego - to tytuł jubileuszowej wystawy w Krakowie, o której rozmawialiśmy w audycji
"Wawel Wyspiańskiego" - to tytuł jubileuszowej wystawy w Krakowie, o której rozmawialiśmy w audycjiFoto: Pyty/Shutterstock
  • Od 22 marca do 21 lipca 2024 roku na Wawelu można zwiedzić wielką, jubileuszową, wielowymiarową wystawę poświęconą motywom wawelskim w twórczości Stanisława Wyspiańskiego. 
  • "Wyspiański był zakochany w Wawelu. Marzył o wskrzeszeniu jego świetności" - twierdził Adam Chmiel, historyk i archiwista, przyjaciel Wyspiańskiego.
  • Po raz pierwszy dzieła artysty są prezentowane w miejscu, które miało dla niego tak duże znaczenie. O wystawie rozmawialiśmy z kuratorką Agnieszką Janczyk.

"Wawel Wyspiańskiego" - fascynacja i niezrealizowane plany

Na ekspozycji znajdzie się prawie 300 obiektów, a jej ideowym centrum są dwie części: omawiająca projekt "Akropolis" i druga, poświęcona dramatowi o tym samym tytule. - Wyspiański był zafascynowany Wawelem, można mówić o tragicznej, niespełnionej miłości, jego plany związane z tym miejscem nie do końca się zrealizowały - podkreśliła rozmówczyni Moniki Zając.

Wielka wystawa w różnych lokalizacjach na wzgórzu wawelskim

Dodała, że jest to wielka wystawa umiejscowiona w różnych lokalizacjach na wzgórzu wawelskim. - Przede wszystkim jest to ekspozycja rocznicowa, pod koniec marca 1904 roku Wyspiański opublikował dramat "Akropolis". Jesienią tamtego roku, razem z architektem Władysławem Ekielskim, zaczął pracę nad wielkim projektem zagospodarowania wzgórza wawelskiego znanym jako Akropolis. Zawsze stawiam sobie pytanie, co by było, gdyby udało się to zrealizować. Wyspiański zaczął o tym myśleć w bardzo szczególnym czasie, w sierpniu 1905 roku Wawel miał być wolny od okupujących go wojsk austriackich - opisywała Agnieszka Janczyk.

Posłuchaj
10:40 2024_03_20 16_33_00_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 "Wawel Wyspiańskiego" - jubileuszowa wystawa w Krakowie. "To miała być ostoja polskości" (Wybieram Dwójkę)

 

Wawel jako centrum naszego kraju

- Wyspiański mocno wierzył w odzyskanie niepodległości przez Polskę, zadawał pytanie, jak wówczas ma wyglądać Wawel. Wyspiański i Ekielski uważali, że Wawel powinien być centrum naszego kraju, a w XIX wieku to miejsce odgrywało szczególną rolę, miało być ostoją polskości. Projekt Akropolis był kontynuacją tej idei, to miało być centrum myśli naukowej, politycznej i artystycznej odrodzonej Polski - zaznaczyła kuratorka wystawy.

Czytaj też:

Akropolis - koncepcja i pytanie o przyszłość Wawelu

Do realizacji przedsięwzięcia Akropolis jednak nie doszło. - To była raczej koncepcja i pytanie o przyszłość Wawelu. Sam Ekielski w komentarzu do druku projektu z 1908 roku, czyli już po śmierci Wyspiańskiego, zaznaczył, że w przypadku jego realizacji przede wszystkim należałoby się zastanowić nad skalą przedsięwzięcia. To był projekt monumentalny, ograniczony do południowo-zachodniej części wzgórza. Pozostała część wzgórza to zabytkowa architektura, zamek z katedrą - mówiła Agnieszka Janczyk.

"Wawel Wyspiańskiego" - jubileuszowa wystawa w Krakowie (plakat) "Wawel Wyspiańskiego" - jubileuszowa wystawa w Krakowie (plakat)

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadziła: Monika Zając

Gość: Agnieszka Janczyk (kuratorka wystawy "Wawel Wyspiańskiego")

Data emisji: 20.03.2024

Godzina emisji: 16.30

mo/mgc/kormp

Czytaj także

Stanisław Wyspiański. Twórca, który łączył różne światy

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2024 14:25
Wybitny dramaturg i malarz. Łączył różne światy i konwencje. - Czego by się nie dotknął, to zamieniał w złoto - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Maciej Wojtyszko. 155 lat temu urodził się Stanisław Wyspiański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maja Kleczewska przed premierą w Teatrze im. Słowackiego: w "Weselu" Wyspiańskiego jest wszystko

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 17:00
- "Wesele" było realizowane w Teatrze Słowackiego wiele razy, to nie jest tekst łatwy dla reżysera. Należy zastanowić się skąd Wyspiański czerpał inspiracje i za nim podążać. Moim przewodnikiem był film Andrzeja Wajdy. To dzieło wybitne, bardzo się nim inspiruję. Najważniejszy gość, który przynosi złoty róg, to gość z Ukrainy. Nie trzeba niczego szukać, u Wyspiańskiego wszystko jest - mówiła w Dwójce Maja Kleczewska, reżyserka najnowszej premiery w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
rozwiń zwiń