Brylewski: dziś cenzurujemy siebie sami

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 10:14
- Nikt nie zaryzykuje utraty pracy - mówił muzyk w "Wybieram Dwójkę", tuż po debacie poświęconej związkom muzyki i rewolucji.
Audio
Robert Brylewski
Robert BrylewskiFoto: Grzegorz Śledź/PR

- Jestem przerażony tym, co się dzieje z kulturą w Europie - mówił Robert Brylewski w rozmowie z Tomaszem Obertynem. - Ale nie uważam, żeby sytuacja była przegrana, czeka nas bój o kulturę, a w rzeczywistości o naszą przyszłą egzystencję - wyjaśniał legendarny członek zespołów Armia, Izrael, czy Brygada Kryzys.

Robert Brylewski był uczestnikiem debaty "Muzyka rewolucji, jak scena alternatywna reagowała na przemiany w Polsce i w Rosji", która odbyła się w warszawskim klubie Powiększenie. O historii rosyjskiej rockowej sceny niezależnej w jej trakcie opowiadał Konstatny Usenko, autor świeżo wydanej antologii "Oczami radzieckiej zabawki", poświęconej kulturze podziemnej naszych wschodnich sąsiadów.

- Scena była inwigilowana przez KGB. Muzycy musieli cały czas mieć oczy otwarte, by nie zderzyć się z machiną służb specjalnych - opowiadał Usenko, który wspominał, że radzieccy muzycy byli zamykani w więzieniach z paragrafu o nielegalnej działalności gospodarczej. Przymusowo trafiali też do szpitali psychiatrycznych.

Poza tym w audycji: relacja z próby "Ożenku" w reżyserii Iwana Wyrypajewa w Teatrze Studio w Warszawie.
Audycję poprowadziła Katarzyna Nowak.

Czytaj także

Miłość małżeńska nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 12:30
Historia dwóch par, które pod koniec życia odczuwają potrzebę rozmowy o uczuciach. Okazuje się, że przez wiele lat spędzonych razem żyli w kłamstwie. Wychodzi na jaw gorzka prawda o miłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tragiczne losy Polki, czołowej rosyjskiej poetki

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 23:00
Warszawianka Natalia Astafiewa, urodzona jako Natalia Czeszejko-Sochacka świętuje właśnie swoje 90. urodziny. Udziałem jej było nie tylko, długie, ale i pełne cierpienia życie, jak w soczewce skupiające dramat stosunków polsko-radzieckich.
rozwiń zwiń