Kulasek o przegranych głosowaniach: konsekwencje będą wyciągnięte
- Uderzamy się we własną pierś. Konsekwencje będą wyciągnięte - tak w Polskim Radiu 24 poseł Marcin Kulasek (SLD) skomentował przegrane w Sejmie przez opozycję dwa głosowania dotyczące wprowadzenia do porządku obrad pierwszego czytania ustawy dyscyplinującej sędziów oraz kształtu debaty sejmowej. Przyczyną była nieobecność niektórych posłów.
2019-12-19, 17:32
Posłuchaj
Przed południem w Sejmie odbyło się głosowanie nad uzupełnieniem porządku obrad o pierwsze czytanie projektu ustawy dyscyplinującej sędziów. Opozycja głosowanie to jednak przegrała.
Za rozszerzeniem porządku obrad było 201 posłów z PiS, przeciw głosowały 193 osoby z opozycji (KO, Lewicy, PSL-Kukiz'15, Konfederacji i jeden poseł niezależny). Na sali nie stawiło się aż 34 posłów PiS. Przy tak dużej nieobecności w szeregach PiS opozycja miała szanse głosowanie wygrać, a tym samym odsunąć w czasie prace nad projektem dotyczącym sędziów. Nie głosowało jednak aż 11 posłów KO, 12 z Lewicy oraz 7 z PSL-Kukiz i 2 z Konfederacji.
W głosowaniu nie wzięło udziału 18 posłów: 8 z PiS (Mariusz Błaszczak, Marcin Duszek, Teresa Glenc, Piotr Gliński, Adam Lipiński, Kacper Płażyński, Anna Schmidt-Rodziewicz oraz Jacek Żalek), 3 z KO (Gabriela Lenartowicz, Grzegorz Napieralski i Witold Zembaczyński), 4 z Lewicy (Maciej Kopiec, Katarzyna Kotula, Katarzyna Kretkowska oraz Katarzyna Ueberhan), 2 z PSL-Kukiz'15 (Radosław Lubczyk i Urszula Pasławska) i 1 poseł Konfederacji (Robert Winnicki).
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Marek Pęk: wtrącanie się UE w wewnętrzne sprawy Polski jest bulwersujące
- Uderzamy się we własną pierś. Konsekwencje będą wyciągnięte. Będą to konsekwencje finansowe. Zgodnie z regulaminem Klubu to maksymalnie 1000 zł - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Marcin Kulasek. Mówił też szczegółowo o swojej sytuacji, o kłopotach z kartą podczas jednego z głosowań i o tym, że sprawę zgłosił marszałek Sejmu Elżbiecie Witek.
Projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym został złożony w Sejmie przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Budzi on spory sprzeciw części posłów opozycji, a także części środowiska sędziowskiego. W Sejmie wywołał burzliwa debatę, a w wielu miastach Polski w tej sprawie odbyły się w środę wieczorem protesty.
Sejm, po burzliwej debacie, skierował w czwartek do dalszych prac w komisji projekt nowelizacji niektórych ustaw sądowych autorstwa PiS. Przewiduje m.in. zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i modyfikację procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.
Wcześniej posłowie w głosowaniu nie przyjęli wniosku klubu KO o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Za wnioskiem o odrzucenie głosowało 214 posłów, 227 było przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu. Sejm w głosowaniu zdecydował również, że komisji sprawiedliwości i praw człowieka przedstawi sprawozdanie ws. projektu na bieżącym posiedzeniu Izby.
>>> [CZYTAK TAKŻE]: Poseł PiS: jeśli chcemy mieć krótsze procesy, potrzebujemy więcej sędziów
PO uczy się od Lewicy
Marcin Kulasek w rozmowie z Adrianem Klarenbachem mówił też o roli opozycji w Sejmie. Zauważył, że Platforma Obywatelska "idzie drogą SLD z 2005 roku". - Gdyby byli mądrzejsi, to uczyliby się na błędach, nie tylko swoich, ale też innych. To nie jest dobra droga dla nich - stwierdził. - Platforma też się uczy na błędach. Nie ma totalnej opozycji, jest konstruktywna opozycja. Platforma Obywatelska uczy się od Lewicy - dodał.
Czytaj także:
Powiązany Artykuł

Jan Pietrzak: sędziowie chcą być wykluczeni z powszechnie obowiązujących praw
Wprowadzić odpowiedzialność dyscyplinarną sądów
Obszerny projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze posłowie PiS złożyli w Sejmie w zeszłym tygodniu. Projekt ma m.in. wprowadzić odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz zadziałania o charakterze politycznym. Zwiększono zakres spraw możliwych do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych, zaś znaczna część projektu to zmiany odnoszące się do sędziowskiego samorządu.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
* * *
Audycja: "Rozmowa PR 24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: poseł Marcin Kulasek (SLD)
Data emisji: 19.12.2019
Godzina emisji: 16.47
PR24/tb/PAP/IAR