Dynamiczny wzrost przeładunków w polskich portach. GUS podał najnowsze dane

W okresie styczeń - wrzesień w portach w Polsce przeładowano 83,7 mln ton ładunków, co oznacza wzrost o 18,5 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny.

2022-10-25, 11:03

Dynamiczny wzrost przeładunków w polskich portach. GUS podał najnowsze dane
W samym wrześniu obroty ładunkowe w portach morskich wyniosły 10,3 mln ton, tj. o 34,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Foto: Shutterstock/Frank Gaertner

Według GUS zwiększyły się przeładunki ładunków masowych ciekłych (o 31,0 proc., w tym ropy naftowej łącznie z przetworami naftowymi o 31,8 proc.) oraz po spadkach
obserwowanych przed rokiem - ładunków masowych suchych (o 29,8 proc., w tym węgla i koksu o 99,6 proc.).

Wzrost przeładunków we wrześniu

W samym wrześniu obroty ładunkowe w portach morskich wyniosły 10,3 mln ton, tj. o 34,9 proc. więcej niż rok wcześniej. 

Wzrost obrotów ładunków masowych ciekłych wyniósł 68,4 proc., w tym przeładunek ropy naftowej łącznie z przetworami naftowymi wzrósł o 76,5 proc. 

Zwiększyły się obroty ładunków masowych suchych o 56,2 proc., w tym węgla i koksu o 265,9 proc. 

REKLAMA

Przeładunek węgla

Wcześniej tj. 24 października rzeczniczka prasowa portu w Gdańsku poinformowała, że do tej pory przeładowali 8 mln ton samego węgla. 

- Od początku roku do października przeładowaliśmy łącznie 8 mln ton węgla w imporcie. Szacujemy, że nasze możliwości przeładunkowe do końca roku, to dodatkowe 2,7 mln ton. Uruchamiamy też dodatkowe nabrzeża po to, by móc te zwiększone przeładunki realizować. Są to nabrzeża w Porcie Wewnętrznym - powiedziała Anna Drozd.

Dodała, że dziennie z portu wyjeżdża około 20 składów pociągów oraz około 350 ciężarówek z węglem.

- Działamy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu w systemie zmianowym, także te przeładunki są na bieżąco realizowane - podkreśliła Drozd.

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej