Konferencja EuroPower. "Zorientowanie na zielone inwestycje będzie coraz powszechniejsze"

Instytucje finansowe odchodzą od finansowania konwencjonalnych źródeł energii choć nie całkiem. Akceptują projekty, które mogą być pomostem między energetyką konwencjonalną, a zieloną.

2022-11-07, 15:57

Konferencja EuroPower. "Zorientowanie na zielone inwestycje będzie coraz powszechniejsze"
Maksymalna wysokość dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 5.0 wynosi 58 tys. zł. Foto: anatoliy_gleb/Shutterstock

Podczas konferencji EuroPower przedstawiciele instytucji finansowych dyskutowali o finasowaniu inwestycji energetyczny w dobie zielonej transformacji.

Prezes zarządu BOŚ Bank Wojciech Hann stwierdził, że "zorientowanie na zielone inwestycje i zielone instrumenty będzie coraz powszechniejsze". Dodał, że "do działania motywuje to, kto będzie z przodu tego peletonu".

Transformacja energetyczna długotrwałym procesem

Wiceprezes zarządu Banku Pekao SA Paweł Strączyński zapewnił, że bank "nie wycofa się w sposób gwałtowny" z finansowania energii konwencjonalnej. - Polska transformacja energetyczna to proces długotrwały i my tą drogą będziemy podążać - zapewnił.

Dyrektor Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Grzegorz Zieliński stwierdził z kolei, że dla banku kwestia transformacji gospodarki i transformacji zielonej jest tożsama. - Uznaliśmy, że projekty gazowe, ten kolor niebieski, mówię o decyzji podjętej przed wybuchem wojny, są potrzebne, żeby przyspieszyć transformacje gospodarki na zielono - wskazał. Zastrzegł jednak, że bank nie będzie inwestował w upstream, ale w przesył i dystrybucje gazu lub wytwarzanie energii oparte na gazie.

Gaz alternatywą tymczasową

- Patrzymy na gaz, jako tymczasową alternatywę. Tym kolorem niebieskim "będziemy malować" tylko przez ograniczony czas. Docelowo będzie to kolor zielony - powiedział Zieliński.

Również wiceprezes Banku Pekao SA Paweł Strączyński zaprzeczył doniesieniom, że bank wrócił do finasowania węgla. "Dopuściliśmy tylko inwestycje w handel węglem. Nie ma mowy o finansowaniu wydobycia węgla" - zapewnił. Wyjaśnił, że wiele małych ciepłowni nie będzie miało za co kupić węgla w związku z jego wysokimi cenami, stąd taka decyzja banku.

Okres przejściowy

"Podjęliśmy taką decyzję na okres przejściowy. Nie wiemy, czy na jedną, czy na dwie zimy. Naszym celem jest inwestowanie w źródła nisko i zero emisyjne - podkreślił Strączyński.

Czytaj także:

Członek zarządu ds. obszaru zarządzania ryzykiem w BGK Radosław Kwiecień stwierdził, że "w wielu instytucjach element środowiskowy wyklucza patrzenie na inne elementy". Jego zdaniem jest to nieodpowiedzialne i może prowadzić do rozpowszechnienia się ubóstwa energetycznego. Zaznaczył, że BGK kieruje się szerszą perspektywą, biorąc pod uwagę też aspekt społeczny w swoich działaniach.

REKLAMA

Rozmówcy zgodzili się z tym, że dla rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce ważna jest stabilność i przewidywalność regulacji prawnych i podatkowych.

PAP/IaR, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej