Ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu? Wiceszef MON: państwo zadziała

2024-08-08, 08:30

- Już w połowie sierpnia może dojść do eskalacji, która doprowadzi do bezpośrednich działań wojennych na Bliskim Wschodzie - przestrzegał w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Stanisław Wziątek.

Ponad 1000 brytyjskich żołnierzy zostało postawionych w stan gotowości w razie konieczności ewakuacji Brytyjczyków z Libanu; kilkuset z nich jest już na Cyprze, skąd będzie prowadzona ewentualna ewakuacja - podały w środę brytyjskie media. Przygotowania są prowadzone w odpowiedzi na ostrzeżenie ministerstwa spraw zagranicznych, że sytuacja na Bliskim Wschodzie może ulec gwałtownemu pogorszeniu.

Gość Polskiego Radia 24 Stanisław Wziątek podkreślił, że konflikt na Bliskim Wschodzie może przerodzić się w krwawą wojnę z udziałem armii wielu państw. - Powinniśmy robić wszystko, aby doprowadzić do porozumienia. Jeśli jednak miałbym obstawiać, to już w połowie sierpnia może dojść do eskalacji, która doprowadzi do bezpośrednich działań wojennych na Bliskim Wschodzie - powiedział Stanisław Wziątek. 

Na Bliskim Wschodzie stacjonują też polscy żołnierzeW Libanie stanowią część sił pokojowych ONZ. - Mamy przygotowane ewentualne działania ewakuacyjne. Nie ma wątpliwości, że państwo polskie zadziała. Jesteśmy gotowi, aby użyć wszelkich sił i środków - dodał wiceszef MON.     

Największa ewakuacja od czasów II wojny światowej

W Libanie przebywa ok. 16 tys. Brytyjczyków. Oznacza to, że byłaby to operacja o porównywalnej skali, co ewakuowanie przez brytyjskie siły ponad 15 tys. osób z Afganistanu w sierpniu 2021 roku, gdy władzę w tym kraju przejęli talibowie. Tamta operacja została określona jako największa ewakuacja przeprowadzona przez brytyjskie wojsko od zakończenia II wojny światowej.

REKLAMA

Na Cyprze znajduje się brytyjska baza lotnicza Akrotiri, która prawdopodobnie będzie centrum wszelkich operacji powietrznych. Stacjonują tam myśliwce RAF Typhoon. We wschodniej części Morza Śródziemnego są już niszczyciel HMS Duncan i okręt desantowy RFA Cardigan Bay.

Sytuacja na Bliskim Wschodzie

Napięcie na Bliskim Wschodzie rośnie od czasu ataku palestyńskiej organizacji Hamas na Izrael 7 października zeszłego roku. W ataku zginęło około 1200 osób, co wywołało masową izraelską odpowiedź wojskową w Strefie Gazy, w efekcie której od tego czasu zginęło prawie 39,5 tys. Palestyńczyków. Napięcie zwiększyło się jeszcze po zabiciu w zeszłym tygodniu przez Izrael lidera Hamasu Ismaila Hanijego w Teheranie i dowódcy wojskowego Hezbollahu Fuada Szukra w Bejrucie. Iran zapowiedział surowy odwet i uważa się, że wykorzysta w tym celu - mającą siedzibę w Libanie - organizację Hezbollah.

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: Stanisław Wziątek (MON)
Data emisji: 8.08.2024
Godzina emisji: 7.33

PR24

REKLAMA

kmp


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej