Połowa mieszkań w stolicy kupowanych jest jako lokata kapitału
- Mieszkanie jest efektem złożonego procesu inwestycyjnego, dziś buduje się zbyt mało mieszkań z TBS, a nazbyt dużo mieszkań tylko na wynajem - mówiła Zofia Piotrowska, kuratorka wystawy "Produkt - mieszkanie" w audycji Przestrzeń, design, architektura.
2025-01-01, 22:50
Czy potrafimy sobie wyobrazić rzeczywistość, w której mieszkanie nie jest produktem, a inwestowanie nie jest jedynym celem budowania?. Próbą odpowiedzi na to pytanie jest wystawa "Produkt Mieszkanie" w Warszawskim Pawilonie Architektury.
Pokazano na niej przykłady z różnych miast Polski i Europy, że mieszkania nie muszą być tylko drogim produktem od deweloperów, lecz są ważnym elementem tkanki społecznej każdego miasta. Z tego powodu myślenie, aby jak najwięcej zarobić na jednym metrze kwadratowym., doprowadziło do budowy coraz mniejszych i coraz droższych lokali.
Posłuchaj
W opinii Zofii Piotrowskiej pokazywanie statystycznych, zbiorczych danych o polskim mieszkalnictwie, nie pokazuje jak duże są różnice pomiędzy metropoliami, a małymi miejscowościami. Zjawisko opuszczania małych miejscowości na rzecz emigracji do miast jest coraz większe, a to powoduje stały wzrost cen mieszkań.
REKLAMA
Na wystawie "Produkt Mieszkanie" przedstawiane są dane dotyczące ceny za metr kwadratowy z różnych regionów, w tym z gmin otaczających Warszawę. Dziś problemem jest to, jak duży procent mieszkań w stolicy to tylko jedna z najatrakcyjniejszych form lokaty kapitału.
Z tego powodu tak wiele buduje się dziś mieszkań dwupokojowych, a znacznie mniej trzypokojowych. Widać tendencję z ostatniej dekady, do budowy małych mieszkań mieszkań nie dla rodzin, tylko na wynajem, także ten krótkoterminowy.
* * *
Audycja: Przestrzeń, design, architektura
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Zofia Piotrowska, kuratorka wystawy "Produkt - mieszkanie"
Data emisji: 01.01.2025
Godzina: 22.06
Źródło: Polskie Radio24 /SW
REKLAMA
REKLAMA