Trybunał Stanu dla Manowskiej, wniosek pięciu sędziów. Rosati: to jasny sygnał

- Biorąc pod uwagę dotychczasowe postępowanie pani Manowskiej jako przewodniczącej Trybunału Stanu, nie mamy zaufania, że wnioskowi, który został skierowany przez prokuraturę, zostanie nadany bieg. Dlatego złożyliśmy wniosek o zwołanie pełnego składu Trybunału Stanu - powiedział we wtorek Polskiemu Radiu Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, członek Trybunału Stanu i jeden z sygnatariuszy wspomnianego wniosku.

2025-07-22, 15:25

Trybunał Stanu dla Manowskiej, wniosek pięciu sędziów. Rosati: to jasny sygnał
Przemysław Rosati skomentował wniosek ws. Małgorzaty Manowskiej. Foto: Filip Naumienko/REPORTER/East News

Rosati komentuje wniosek ws. Manowskiej. Ma wywrzeć presję

Pięciu sędziów Trybunału Stanu złożyło wniosek w sprawie zwołania pełnego składu Trybunału Stanu w celu rozpoznania wniosku o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Małgorzaty Manowskiej. Wniosek ten został złożony 22 lipca. Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, członek Trybunału Stanu i jeden z sygnatariuszy wniosku Przemysław Rosati wyjaśnił w rozmowie z Polskim Radiem, że ma on na celu doprowadzenie do zajęcia się przez Trybunał Stanu wnioskami prokuratury.

Posłuchaj

Przemysław Rosati o wniosku ws. Manowskiej cz. I/Polskie Radio 0:25
+
Dodaj do playlisty

- Złożyliśmy wniosek po to, aby biegł 45-dniowy termin i aby presja tego terminu, a także jasny sygnał ze strony części członków Trybunału Stanu zmierzał do tego, aby wyegzekwować zgodne z prawem działanie przewodniczącej Trybunału Stanu - czyli nadanie biegu wnioskowi prokuratury w przedmiocie właśnie rozstrzygnięcia co do wyrażenia lub braku wyrażenia zgody na pociągnięcie członka Trybunału Stanu do odpowiedzialności karnej - tłumaczył.

Posłuchaj

Przemysław Rosati o wniosku ws. Manowskiej cz. II/Polskie Radio 0:22
+
Dodaj do playlisty

Przemysław Rosati dodał, że wniosek pięciu sędziów ma wywrzeć presję na przewodniczącą Sądu Najwyższego i Trybunału Stanu sędzię Małgorzatę Manowską. Chodzi o to, by zmierzać do "rozstrzygnięcia w przedmiocie zgody lub braku zgody na uchylenie immunitetu pani Manowskiej" - wskazywał. - Biorąc pod uwagę dotychczasowe postępowanie pani Manowskiej jako przewodniczącej Trybunału Stanu, nie mamy zaufania, że wnioskowi, który został skierowany przez prokuraturę, zostanie nadany bieg. Dlatego złożyliśmy wniosek o zwołanie pełnego składu Trybunału Stanu - skwitował.

Niedopełnienie obowiązków

Przypomnijmy, że 16 lipca br. do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego oraz do Trybunału Stanu skierowano wnioski o uchylenie immunitetu I prezes SN i przewodniczącej TS Małgorzaty Manowskiej. - Jest to pierwszy przypadek, według mojej wiedzy, kiedy kierowany jest wniosek o uchylenie immunitetu wobec urzędującej I prezes Sądu Najwyższego - powiedział dziennikarzom rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak. Jak przekazał, w sprawie chodzi o przekroczenie uprawnień w związku z głosowaniami w Kolegium SN, niedopełnienie obowiązków w związku z niezwołaniem posiedzenia Trybunału Stanu oraz zaniechaniem wykonania obowiązku wynikającego z prawomocnego orzeczenia sądu.

Bodnar o sprawie Manowskiej: prokuratura zebrała dowody

O skierowaniu wniosków poinformował wówczas także na platformie X prokurator generalny Adam Bodnar. "Prokuratura zebrała dowody, które wskazują na dostateczne podejrzenie popełnienia przez Małgorzatę Manowską trzech przestępstw: przekroczenia uprawnień w związku z uznaniem ważności głosowań Kolegium SN mimo braku kworum, niedopełnienia obowiązków w związku z niezwołaniem w ustawowym terminie posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu i niedopełnienia obowiązków w związku z niewykonaniem prawomocnego postanowienia Sądu Okręgowego w Olsztynie dotyczącego uchwały o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna" - napisał Bodnar.

Prokurator generalny poinformował także, że "działania prokuratury są efektem zawiadomień złożonych przez pełnomocników sędziego Pawła Juszczyszyna, sędziów Sądu Najwyższego oraz członków Trybunału Stanu". "Małgorzata Manowska korzysta jednocześnie z immunitetów Sądu Najwyższego i Trybunału Stanu. W celu postawienia zarzutów konieczne jest uzyskanie zgody obu instytucji" - wskazał Bodnar.

Czytaj także:

Wnioski o uchylenie immunitetu sformułowano w ramach śledztwa wszczętego we wrześniu ub.r. przez Wydział Spraw Wewnętrznych PK i prowadzonego w sprawie niedopełnienia obowiązków przez Manowską, jako przewodniczącą Trybunału Stanu, w związku z niezwołaniem posiedzenia pełnego składu Trybunału w określonym w prawie terminie. Prok. Nowak zaznaczył, że do tego śledztwa dołączono materiały innych postępowań - w tym z zawiadomienia pełnomocników sędziego Pawła Juszczyszyna oraz sędziów SN.

Sprawa Małgorzaty Manowskiej. Wniosek o uchylenie immunitetu

Jeszcze przed wrześniem zeszłego roku PK zaczęła bowiem badać sprawę przekroczenia przez Manowską uprawnień podczas prac Kolegium SN. W tej sprawie zawiadomienie do Wydziału Spraw Wewnętrznych PK w czerwcu 2024 r. złożyło dziesięciu sędziów SN. Przekroczenie uprawnień polegać miało na "bezzasadnym" uznaniu za ważne głosowań Kolegium SN w przedmiocie 24 uchwał, podczas gdy nie zostało zachowane kworum. Chodziło o siedem głosowań w trybie obiegowym, przeprowadzonych między październikiem 2021 r. a lipcem 2022 roku. Jako podstawę wybranego trybu Manowska wskazywała ustawę dotyczącą zwalczania COVID-19.

Prok. Nowak w komunikacie PK wskazał, że Manowska uznała nieoddanie głosów przez dziesięciu członków oraz zastępców członków kolegium jako oddanie głosów wstrzymujących się. Do podjęcia uchwały przez Kolegium SN w trybie głosowania obiegowego wymagane jest zaś oddanie głosów przez minimum 11 osób, czyli dwie trzecie liczby członków kolegium. Część członków Kolegium SN wstrzymywała się wtedy od udziału w pracach tego organu do czasu całkowitego zaprzestania działalności ówczesnej Izby Dyscyplinarnej SN, a tym samym „rzeczywistego wykonania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej” i o takim stanowisku informowali Manowską.

Źródła: PAP/Polskie Radio/hjzrmb/k

Polecane

Wróć do strony głównej