more_horiz

Rzecznik MSZ: Brytyjczycy tracą ważny symbol. Elżbieta II wszystkich jednoczyła

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 23:06
-  Królowa Elżbieta II naprawdę wszystkich jednoczyła. To jest politycznie bardzo ważna sprawa, bo ona tak naprawdę - dopóki żyła - swoim istnieniem przedłużała dawne Brytyjskie Imperium, które w pewnym momencie stało się Wspólnotą Narodów - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Rzecznik MSZ RP Łukasz Jasina mówił w PR24 o dorobku Elżbiety II
Rzecznik MSZ RP Łukasz Jasina mówił w PR24 o dorobku Elżbiety IIFoto: PAP/EPA/TOLGA AKMEN

W wieku 96 lat zmarła królowa Elżbieta II. Władczyni rządziła Wielką Brytanią przez ponad 70 lat. W Polskim Radiu 24 o władczyni i brytyjskiej monarchii, o wpływie Elżbiety II na kulturę i świat mówił rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Nie żyje Elżbieta II. "Koniec epoki"

Łukasz Jasina, który - prócz pracy w MSZ - jest historykiem specjalizującym się w Wielkiej Brytanii, a także filmoznawcą, na początku rozmowy zwrócił uwagę na pewną wyjątkowość rządów Elżbiety II. Przypomniał, że jej śmierć nie tylko oznacza koniec pewnej epoki, ale też że jej życie obejmowało bardzo wiele epok.

Obejmowała tron, kiedy premierem brytyjskim był Winston Churchill, w USA prezydentem był Harry Truman, a w ZSRR rządził Józef Stalin. Za jej panowania Wielka Brytania się zmieniała - upadło Imperium Brytyjskie, ale powstała Wspólnota Narodów, Wielka Brytania weszła do UE i z niej wyszła. Gdy zasiadała na tronie wystrzelono człowieka w kosmos, powstały komputery, powstał internet.

- Królowa Elżbieta II była ostatnią głową państwa, która była formalnie żołnierzem w czasie II wojny światowej, walczyła z Hitlerem wtedy jako kierowca brytyjskich samochodów wojskowych. I potrafiła je naprawiać - mówił Łukasz Jasina. Podkreślił, że śmierć Elżbiety II oznacza odejście tego świata, który zaczął się 100 lat temu.

Wpływ królowej na kulturę

Rzecznik MSZ ocenił, że Wielka Brytania, ale także inne państwa, których Elżbieta II była formalnie głową, tracą bardzo silny symbol. - Królowa Elżbieta II naprawdę wszystkich jednoczyła. To jest politycznie bardzo ważna sprawa, bo ona tak naprawdę - dopóki żyła - swoim istnieniem przedłużała dawne Brytyjskie Imperium, które w pewnym momencie stało się Wspólnotą Narodów - zaznaczył Jasina.

Gość PR24 mówił także o wpływie Elżbiety II na światową kulturę. Jego zdaniem zmarła królowa dalej będzie oddziaływać społeczeństwo.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:48 PR24_mp3 2022_09_08-21-35-40_Jasina.mp3 Łukasz Jasina o królowej Elżbiecie II ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Północ - Południe"
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: Łukasz Jasina (rzecznik MSZ, historyk Wielkiej Brytanii, filmoznawca)
Data emisji: 08.09.2022
Godzina emisji: 21.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także