more_horiz

Narodowy Marsz Papieski. Prof. Jan Żaryn: policzmy się jeszcze raz jak w 1979 roku

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 20:30
- Na Placu Zwycięstwa w Warszawie i podczas kolejnych etapów pierwszej pielgrzymki do Polski papież nas zjednoczył i doprowadził do niepodległości. Dziś także potrzebna jest niepodległość ducha narodowego. Niewątpliwie będziemy się też modlić do świętego Jana Pawła II, by nas wspierał u Pana Boga, bo czasy są nadzwyczajne. Zostaliśmy bardzo mocno rozłupani. Chcemy, aby na Narodowy Marsz Papieski przybyli wszyscy i uznali Jana Pawła II za fundament narodowej tożsamości - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan ŻarynFoto: PR24/AK

W niedzielę 2 kwietnia, w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II w Warszawie ruszy Narodowy Marsz Papieski. Organizowane w całym kraju marsze będą  wyrazem wdzięczności za Jego pontyfikat, okazją do przypomnienia papieskiego nauczania i odpowiedzią na ataki części mediów na Jana Pawła II.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Polacy jako wspólnota zostali poddani bardzo ostrej próbie. - Atak przeciwko dobrej pamięci Jana Pawła II został wykonany przez autorów i media cieszące się w niektórych kręgach autorytetem i popularnością, autentycznym odziaływaniem. Autorzy byli jednak pozbawieni historycznego warsztatu. Nie wiem czy świadomie kłamali. Być może zabrakło im wiedzy i umiejętności. Wszystkie te składanki, które zostały niezdarnie ułożone w filmowe i książkowe puzzle, rozsypały się pod wpływem analizy historyków. Dużo trudniej jest stworzyć wiarygodny przekaz historyczny, ale na dziś nie ma wątpliwości, że ataki na kardynała Adama Sapiehę i na papieża Jana Pawła II w kontekście pedofilii w Kościele były totalnie bezzasadne - powiedział prof. Jan Żaryn. 

Marsze Papieskie w obronie św. Jana Pawła II. Wydarzenia w całej Polsce >>>

Na początku marca TVN24 wyemitowała reportaż Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3". Autorzy przekonują w nim, że Karol Wojtyła wiedział o pedofilii w Kościele, zanim został papieżem. Jednak z ustaleń dziennikarzy "Rzeczpospolitej" wynika, że zeznania wykorzystane do zdyskredytowania kardynała Stefana Sapiehy w publikacjach prasowych poświęconych Janowi Pawłowi II zostały sfałszowane. - Podczas Narodowego Marszu Papieskiego chcemy wyrazić wdzięczność za pontyfikat Jana Pawła II. W pewnym sensie chcemy się też też policzyć jak miało to miejsce w 1979 roku. Wydawało się wtedy, że jesteśmy rozproszeni i zatomizowani. Na Placu Zwycięstwa w Warszawie i podczas kolejnych etapów pierwszej pielgrzymki do Polski papież nas zjednoczył i doprowadził do niepodległości. Dziś także jest potrzebna niepodległość ducha narodowego. Niewątpliwie będziemy się też modlić do świętego Jana Pawła II, by nas wspierał u Pana Boga, bo czasy są nadzwyczajne. Zostaliśmy bardzo mocno rozłupani. Chcemy, aby na Narodowy Marsz Papieski przybyli wszyscy i uznali Jana Pawła II za fundament narodowej tożsamości. Nawet osoby niewierzące chcę być Polakami. Natomiast mam obawy, doświadczenie tak podpowiada, że część polskiego społeczeństwa, zanurzona w bańce "TVN" i "Gazety Wyborczej" nie jest w stanie uwolnić się z intelektualnego i moralnego niewolnictwa. W związku z tym rozłupanie narodu jest tragicznym faktem - tłumaczył dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. 

»W OBRONIE ŚW. JANA PAWŁA II - czytaj więcej w portalu PolskieRadio24.pl«

Historyk przypomniał też, że prymas Stefan Wyszyński mówił, iż uderzenie w Polskę zawsze rozpoczyna się od walki z Kościołem. - Tak było podczas zaborów i za sprawą okupantów. Również dzisiejsi mentalni przeciwnicy narodu polskiego, rozumianego jako tożsamościowa wspólnota, zabrali się za to, żeby kłamstwem uderzyć jak pałką. Musimy apelować do narodu polskiego, który ma niezwykły dar posiadania wspaniałej historii, by ją rozpoznawał i nie dawał sobie w kaszę dmuchać - podsumował prof. Jan Żaryn.

Posłuchaj
23:43 PR24 2023_04_01-19-06-20.mp3 Prof. Jan Żaryn gościem Magdaleny Drohomireckiej (Dziedzictwo współczesności)

 

Papieskie marsze

W Warszawie Narodowy Marsz Papieski wyruszy 2 kwietnia o godz. 11 z Ronda im. Romana Dmowskiego, a następnie przejdzie ulicą Marszałkowską, Królewską, przez plac Piłsudskiego, pod bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej, gdzie o godz. 12.30 odbędzie się msza św.

W Krakowie marsz rozpocznie się o godz. 13.30, wyruszy spod kamienia Jana Pawła II umiejscowionego przy al. 3 maja. Przejdzie Al. Mickiewicza, ul. Karmelicką, ul. Szewską aż do Rynku Głównego. O godz. 15 odbędzie się uroczysta msza święta w Bazylice Mariackiej.

Marsz w Szczecinie rozpocznie msza św. w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 15, potem ok. godz. 16.30 marsz wyruszy z pl. Zwycięstwa na Jasne Błonia.

Czytaj także:

 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Dziedzictwo współczesności"

Prowadzący: Magdalena Drohomirecka

Gość: Jan Żaryn

Data emisji: 1.04.2023

Godzina: 19.06

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także