more_horiz
Historia

Izrael. Odkryto starożytny pierścień z symbolem Jezusa

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 05:40
Odkrycia dokonano u wybrzeży Morza Śródziemnego. W sygnecie noszonym prawdopodobnie przez pierwszych chrześcijan osadzony jest zielony kamień, w którym wyryto postać pasterza niosącego owcę na ramionach.
Wizerunek dobrego pasterza na starożytnym pierścieniu.
Wizerunek dobrego pasterza na starożytnym pierścieniu.Foto: Forum/Reuters/Ronen Zvulun

- Choć wizerunek dobrego pasterza był powszechny w symbolice wczesnochrześcijańskiej, to umieszczenie go w pierścieniu jest rzadkością - wskazuje Helena Sokołow, kustosz w dziale monet izraelskiego Urzędu ds. Starożytności. 

Pierścień był jednym z wielu artefaktów odkrytych przez archeologów w dwóch wrakach statków w pobliżu starożytnego portu w Cezarei. Inne skarby to setki srebrnych i brązowych monet rzymskich z połowy III wieku oraz duży zbiór srebrnych monet z początku XIV wieku.

Salome
Archeolodzy twierdzą, że odnaleźli miejsce, w którym Salome poprosiła o głowę Jana Chrzciciela

Archeolodzy znaleźli także figurki z czasów rzymskich - orła i aktora teatralnego w masce komediowej, dzwony z brązu przeznaczone do odpędzania złych duchów oraz pierścionek z czerwonym kamieniem.

Szczątki kadłubów statków i ich ładunków znaleziono rozrzucone na dnie morza na głębokości około 4 metrów. Cezarea była domem jednej z pierwszych wspólnot chrześcijańskich i, według Nowego Testamentu, tam święty Piotr ochrzcił rzymskiego setnika Korneliusza.


IAR/bbc.com/d OW/w dw/bm

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem