Historia

Wielkie korepetycje z historii

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 12:00
Dwa dni wykładów prowadzonych przez historyków z katowickiego oddziału IPN na katowickich uczelniach, wystawa poświęcona stanowi wojennemu i quizy historyczne - to program dwudniowych korepetycji z historii najnowszej dla uczniów i studentów.
Wielkie korepetycje z historii
Foto: Wikipedia/commons

Celem "Wielkich Korepetycji z Historii" jest propagowanie i budowanie świadomości historycznej wśród młodzieży licealnej i studentów. Tegoroczna pierwsza edycja projektu poświęcona jest upowszechnianiu wiedzy na temat historii po 1945 roku.

POSŁUCHAJ DŹWIĘKOWEJ HISTORII POLSKI

W czwartek korepetycje rozpoczęły się na Uniwersytecie Śląskim. Udział w nich bierze ponad setka uczniów z różnych miast województwa śląskiego oraz studenci. W drugim dniu projektu, w piątek, uczniowie i studenci spotkają się na Uniwersytecie Ekonomicznym.

"Chcemy przybliżyć uczniom i studentom wiedzę na temat współczesnej historii po 1945 roku, której praktycznie w szkołach się nie realizuje. Z tego powodu wielu uczniów nie potrafi np. odpowiedzieć na pytanie, kiedy był stan wojenny" - powiedziała PAP asystent prasowy katowickiego IPN, Monika Kobylańska.

W czasie realizacji projektu odbędzie się cykl kilkunastu wykładów prowadzonych przez historyków IPN na takie tematy jak m.in. "Kryzysy PRL", "Podziemie antykomunistyczne", "System represji i inwigilacji", "Daty, fakty, ludzie - historia PRL w pigułce", "Sztuka w służbie propagandy". Pod koniec każdego dnia wykładów odbędzie się quiz historyczny.

Korepetycjom towarzyszy wystawa IPN "586 dni stanu wojennego".

Organizatorami "Wielkich Korepetycji z Historii" są Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Czytaj także

Nowy kalendarz historyczny IPN

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2011 06:00
W kalendarzu na rok 2012 poszczególne karty składają się na historię reglamentacji podstawowych dóbr codziennego użytku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powojenna historia Warmii i Mazur trafi do szkół

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 12:00
Będzie to pierwsza regionalna publikacja wydana w ramach akcji tzw. Tek Edukacyjnych IPN. Dzięki niej uczniowie poznają skomplikowane losy mieszkańców tych ziem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polskie Radio i Telewizja w stanie wojennym"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 21:38
Historycy IPN Grzegorz Majchrzak i Sebastian Ligarski pokazali proces weryfikacji dziennikarzy z Polskiego Radia i TVP przez komunistyczne władze po 13 grudnia 1981 roku.
rozwiń zwiń