more_horiz
Historia

Otton III i marzenia o zjednoczonej Europie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 05:25
Młodziutki cesarz był niezwykłym wizjonerem, który marzył o zjednoczeniu Starego Kontynentu już w X wieku. Idealista wierzył, że nowe imperium będzie oparte na współpracy czterech równoprawnych królestw. Jednym z nich miało być państwo Bolesława Chrobrego.
Otton III, źr. Wikimedia Commonsdp
Otton III, źr. Wikimedia Commons/dp

23 stycznia 1002 roku zmarł Otton III, Święty Cesarz Rzymski, twórca koncepcji uniwersalistycznego cesarstwa jednoczącego pod jego berłem całą chrześcijańską Europę.

Koronę króla Niemiec włożono mu na głowę w wieku 3 lat, w 983 roku, jeszcze za życia jego ojca - Ottona II. Koronę Świętego Cesarza Rzymskiego przywdział w 996 roku. Gdy był dzieckiem, w jego imieniu rządy sprawowała jego matka Teofano. Regentka pochodziła z Bizancjum i wychowała syna na grecką modłę.

Genialna koncepcja średniowiecznego trustu mózgów

Wedle koncepcji Ottona, Europa miała być zjednoczonym, chrześcijańskim, odrodzonym Imperium Rzymskim, złożonym z czterech równoprawnych królestw, Germanii, Galii, Italii i Sclavinii, czyli Słowiańszczyzny Zachodniej, podlegających władzy cesarza.

- Otton nie działał sam, to nie były tylko koncepcje młodego chłopaka, który chciał wprowadzać w życie idealne państwo. Wokół niego było wielu bardziej doświadczonych ludzi, którzy mieli podobne marzenia - mówił prof. Marek Barański, który w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" wcielił się w rolę obrońcy cesarza.

Wśród nich byli m.in. Gerbert z Aurillac, późniejszy papież Sylwester II i Adalbéron, biskup Reims.

Przełomowy rok milenijny

Dla poparcia tej idei uniwersalistycznego imperium Otton chciał pozyskać ambitnego księcia Bolesława Chrobrego, którego widział w roli króla Słowian. W tym celu udał się z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. Tam spotkał się z polskim księciem i dokonał dwóch bezprecedensowych aktów: podarował Bolesławowi kopię włóczni św. Maurycego i włożył mu na głowę cesarski diadem.

Koncepcja Ottona była na rękę kształtującemu się państwu polskiemu. Ugruntowywała jego pozycję na arenie międzynarodowej, wyrównywała je w prawach z państwami zachodnioeuropejskimi i wywyższała je ponad księstwa Rzeszy.

Idealistyczny sen na jawie

- Chociaż jego koncepcja była niewątpliwie nowatorska, to on nie stąpał twardo po ziemi - mówił o twórcy idei uniwersalistycznego imperium Grzegorz Myśliwski, który w audycji Andrzeja Sowy wcielił się w rolę oskarżyciela.


Posłuchaj
14:50 otton iii___2647_00_iv_tr_0-0_108111311cd7cb96[00].mp3 Spór o postać Ottona III w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" prowadzą historycy dr hab. Grzegorz Myśliwski i prof. Marek Kazimierz Barański. (PR, 18.10.2000)

 

Idea Ottona III mniejsze poparcie znajdowała w krajach zachodnich: dla mieszkańców Italii był on barbarzyńcą z północy, dla Germanów - bizantyjskim obcym. Z kolei we Francji krzepła niezależna dynastia Kapetyngów. Konceprcja Ottona upadła już pod koniec jego krótkiego życia. Cesarz zmarł podczas odwrotu ze zbuntowanego Rzymu.

- Idea jedności Europy Zachodniej dzięki, między innymi, Ottonowi III istniała i chyba do dziś istnieje - podsumowywał prof. Marek Barański. Posłuchaj racji obu historyków.

bm


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem