Historia

Rolnik odkopał skarb archeologiczny z epoki brązu

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 05:30
Skarb został odkryty pod koniec lipca, kiedy rolnik z powiatu sulęcińskiego w województwie lubuskim odkrył pod warstwą orną zabytki archeologiczne. Są związane z kulturą unietycką, datowaną na okres wczesnej epoki brązu.
Wykopaliska archeologiczne
Wykopaliska archeologiczneFoto: Shutterstock/krugloff

Rolnik po dokonaniu odkrycia przerwał prace związane z usuwaniem kamieni z pola i powiadomił służby konserwatorskie, które jeszcze tego samego dnia przeprowadziły oględziny miejsca.

Pod ziemią znajdowały się trzy berła sztyletowe, trzy brązowe sztylety, siekierki, dłuta i topork, które pochodzą prawdopodobnie z okresu kultury unietyckiej, datowanej na około 2300-1600 lat p.n.e.

– Warto podkreślić wzorową postawę znalazcy, który niezwłocznie zawiadomił odpowiednie organy i nie prowadził dalszych czynności mogących doprowadzić do zniszczenia zabytków archeologicznych i warstwy kulturowej – powiedział PAP Norbert Burzyński z delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wielkopolskim.

Podkreślił także, że występowanie więcej niż jednego berła i sztyletu jest niezwykle rzadkie i świadczy o dużej wartości odkrycia dla dziedzictwa kulturowego.

shutt1200.jpg
Archeolodzy odkryli pozostałości domostwa sprzed 5 tysięcy lat

Odkrycie dokonane w powiecie sulęcińskim jest już kolejnym tego typu znaleziskiem na obszarze północnej części województwa lubuskiego. W styczniu w gminie Bogdaniec mieszkaniec tej gminy wraz synem znaleźli na osuniętej skarpie bransoletę z brązu. Gdy znalazcy zauważyli, że przedmiotów jest więcej niezwłocznie zawiadomili o odkryciu urząd konserwatora zabytków.

Podczas przeprowadzonych tam prac archeologicznych znaleziono depozyt ozdób brązowych i elementy uprzęży końskiej, złożone na potłuczonym naczyniu. Artefakty zostały zidentyfikowane jako zabytki kultury łużyckiej, datowanej na około 1300-400 lat p.n.e. Łącznie na ten skarb składa się 220 przedmiotów brązowych, w tym z sześć bransolet, pięć naszyjników, oraz przedmioty wykonane z brązu, które mogły być elementami uprzęży końskiej. Znalezisko posiada duże znaczenie z uwagi na różnorodność i ilość zabytków.

PAP/sa

Czytaj także

Nowe odkrycia na terenie Mamerek. Odnaleziono pięć podziemnych tuneli, które mogą wieść do Bursztynowej Komnaty

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 05:35
O odkryciu poinformowali przedstawiciele Muzeum II wojny światowej w Mamerkach w województwie warmińsko-mazurskim, którzy wraz z badaczami powrócili do poszukiwań pamiątek z II wojny światowej. Muzealnicy nie wykluczają, że podziemne tunele mogą skrywać nawet słynną Bursztynową Komnatę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołajki: odkryto pozostałości prehistorycznych osad i dawnych cmentarzy

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 05:40
Podczas budowy kompleksu apartamentów odkryto cenne stanowisko archeologiczne, które skrywa ślady osady z neolitu, osady z okresu wpływów rzymskich, a także dwa cmentarze - jeden z początku XVIII w., gdy przez Mazury przeszła dżuma, drugi z okresu XVII-XIX w.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monety sprzed 600 lat odkryte pod podłogą. Wystawa w Kazimierzu Dolnym

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 05:30
246 unikalnych monet, odnalezionych podczas remontu posadzki kazimierskiej fary, można po raz pierwszy oglądać na wystawie w Dworze z Gościeradowa w Kazimierzu Dolnym. Zaprezentowano m.in. denar Kazimierza Wielkiego i denar Ludwika Węgierskiego.
rozwiń zwiń