Na granicy. Literacki portret drogi wojewódzkiej

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 12:58
W audycji z cyklu "Literatura non-fiction" porozmawiamy z Michałem Książkiem o jego najnowszej książce "Droga 816".
Tytułowa droga nr 816, zwana również Nadbużanką, biegnie z północy na południe, wzdłuż granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej
Tytułowa droga nr 816, zwana również "Nadbużanką", biegnie z północy na południe, wzdłuż granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiejFoto: materiały promocyjne/Fundacja Sąsiedzi

Autor reportażu "Jakuck. Słownik miejsca" tym razem bohaterem swojej opowieści uczynił nie miasto, lecz drogę. Tytułowa droga nr 816, zwana również "Nadbużanką", biegnie z północy na południe, wzdłuż granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej.

Za tą drogą jest już tylko Bug, a za Bugiem - mityczny Wschód, Azja, step, który ciągnie się aż do wybrzeży Japonii. Asfaltowa, miejscami dziurawa, wąska droga 816 jest więc nie tylko drogą. Jest Granicą, Przedmurzem, Płotem oddzielającym Unię Europejską od nie-Unii, katolicyzm od prawosławia, "nasze" od "ich", "tam" od "tu", barbarzyństwo od cywilizacji...

Efektem wędrówki tą drogą jest ta znakomita opowieść o Pograniczu, o splątaniu i nakładaniu się na siebie kultur, kierunków, wyznań oraz znaczeń.

***

Na "Literaturę non-fiction" w audycji "Przestrzenie kultury" zapraszamy w niedzielę (6.12) w godz. 12.00-13.00. Program poprowadzi Katarzyna Nowak.

Wydawnictwo Fundacja Sąsiedzi/mc

Czytaj także

Śląsk: dziadek w Wehrmachcie to norma

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2014 14:00
- W PRL Śląsk otoczony został kokonem mitu patriotycznego, wykreowanego przez literaturę i filmy Kazimierza Kutza - uważa Lidia Ostałowska, współredaktorka antologii "Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Szejnert: na Polesiu giną języki

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 15:00
Białoruski uważany bywa tam za język obcy. Autorka książki "Usypać góry.." rozmawiała po polsku oraz rosyjsku. A natrafiła na języki, którymi mówi dziesięć osób...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tłumy i kolejki, czyli korespondenci na wojnie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2015 23:10
– Dziennikarzy na wojnach przybywa. W Iraku i Afganistanie pod nogami żołnierzy pałętało się ich kilka tysięcy – mówiła reportażystka Miłada Jędrysik, autorka książki "Inny front".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Reportaż to nie policyjna interwencja"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2015 15:00
- Jak piszę tekst, to nie myślę, czy on wywrze wpływ na świat. Wypuszczam go i czekam. Czasem udaje się coś zmienić - mówił Michał Olszewski, pierwszy polski laureat Nagrody Kapuścińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Życie w Rosji jest nieustanną maskaradą"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 15:00
– Wszystko jest spektaklem, wszystko jest względne. To dotyczy całego społeczeństwa – mówił Peter Pomerantsev, autor reportażu "Jądro dziwności. Nowa Rosja".
rozwiń zwiń