Nieoczywiste płoty Warszawy. Zdjęcia Wojciecha Zamecznika

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 18:00
– Zamecznik jedno zdjęcie potrafił kadrować wiele razy w różny sposób. Dzięki temu możemy zobaczyć warsztat artysty od kuchni, dowiedzieć się, jak myślał o fotografii – mówiła w Dwójce Karolina Puchała-Rojek z Fundacji Archeologia Fotografii na temat wystawy "Warszawa Nieoczywista: Wojciech Zamecznik".
Audio
  • Karolina Puchała-Rojek o wystawie w Fundacji Archeologia Fotografii "Warszawa Nieoczywista: Wojciech Zamecznik" (Wybieram Dwójkę)
Jedna z fotografii pokazywanej na wystawie Warszawa Nieoczywista: Wojciech Zamecznik
Jedna z fotografii pokazywanej na wystawie "Warszawa Nieoczywista: Wojciech Zamecznik"Foto: Fundacji Archeologia Fotografii

Wojciech Zamecznik był plakacistą, grafikiem, ale także fotografikiem. Na wystawie będzie można zobaczyć jego zdjęcia stolicy Polski z przełomu lat 50. i 60. – Tytuł wystawy "Warszawa Nieoczywista" odpowiada kluczowi, według którego wybieraliśmy zdjęcia. – powiedziała Karolina Puchała-Rojek w audycji "Wybieram Dwójkę". – Zamecznik nigdy nie fotografował Warszawy w sposób systematyczny, ulica po ulicy. W jego archiwum znajduje się jednak wiele zdjęć, z których sposób namacalny da się odczytać klimat Warszawy tamtych czasów – stwierdziła.

Fotografie Zamecznika nie są pracami ściśle dokumentalnymi. Widzom trudno będzie np. odnaleźć konkretne skrzyżowanie czy rozpoznać jakiś budynek. Część zdjęć przedstawia zresztą Warszawę zrujnowaną. – W zbiorze znajduje się cała seria zdjęć płotów zabezpieczających ruiny budynków – opowiadała Karolina Puchała Rojek. – Na tych płotach wywieszane były plakaty, w większości promujące wydarzenia kulturalne. Dzięki Zamecznikowi możemy dowiedzieć się, jak bogate było życie kulturalne i utwierdzić się w podziwie dla polskiej szkoły plakatu – dodała.

Specjalnym dodatkiem do wystawy jest aparat fotograficzny, który Wojciech Zamecznik podarował kiedyś swojej żonie razem z małym albumem zdjęć Warszawy, wykonanych tym właśnie sprzętem.

Z Karoliną Puchałą-Rojek rozmawiał Dawid Dziedziczak.

mc

Czytaj także

Poznać przedwojenną Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 17:06
Ze starych zdjęć odtwarzają miasto, które już nie istnieje. Dzięki ich działalności możemy atmosferę przedwojennej stolicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotograf zaginionego świata

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 13:00
W poniedziałkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o wystawie fotografii Menachema Kipnisa, współorganizowanej z Żydowskim Instytutem Naukowym w Nowym Yorku. Otwarcie ekspozycji w Żydowskim Instytucie Historycznym zaplanowano na 30 stycznia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotografia w poszukiwaniu wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 20:00
W "Wybieram Dwójkę" Karol Hordziej z rady festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie zaprosił na to wydarzenie.
rozwiń zwiń