Obrazy z Conrada, czyli muzyka z politycznej prozy

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 18:00
– Łączenie muzyki i literatury było szczególnie popularne w XIX wieku. Ostatnio zanikło, chcemy więc odświeżyć te dawne pomysły – mówił Krzesimir Dębski, którego nowy utwór zabrzmi na ogólnopolskim festiwalu Obrazy z Conrada.
Audio
  • Obrazy z Conrada, czyli muzyka z politycznej prozy (Wybieram Dwójkę)
Grafika na podstawie fotografii portretującej Josepha Conrada
Grafika na podstawie fotografii portretującej Josepha ConradaFoto: polona.pl/domena publiczna

agent.jpg
Posłuchaj rozmowy o "Tajnym agencie" Josepha Conrada

Wpisująca się w obchody Roku Josepha Conrada impreza trwać będzie od 20 lipca do 26 listopada w Warszawie, Grodzisku Mazowieckim, Radomiu i Lesznie. W ciągu czterech miesięcy na scenie Obrazów z Conrada brzmieć będzie muzyka inspirowana twórczością Josepha Conrada. W czwartek 20 lipca w Wilanowie festiwal zainauguruje prawykonanie opartej na Conradowskim kryminale "Tajny agent" (1907 r.) kompozycji "Against Nothingness" ("Przeciw nicości") Krzesimira Dębskiego.

Kompozytor przypomniał niechęć, z jaką powieść spotkała się w Polsce (m.in. ze strony Elizy Orzeszkowej), a także zwrócił uwagę na motywy, które kierowały autorem krytycznie odnoszącym się w "Tajnym agencie" do ruchów rewolucyjnych. – W takiej sytuacji muzyka musi być też polityczna – stwierdził, zapowiadając, że będzie "trochę straszył ludzi".

***

Prowadzi: Adam Suprynowicz

Goście: Krzesimir Dębski (kompozytor), Jarosław Siwiński (kompozytor, koordynator festiwalu Obrazy z Conrada)

Data emisji: 19.07.2017

Godzina emisji: 16.31

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/jp

Czytaj także

Co się kryje pod marką "Conrad"?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 14:51
W kolejnej odsłonie cyklu "Śladami Conrada" rozmawialiśmy o swoistych mitach związanych z biografią i twórczością autora "Lorda Jima".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Maria Dąbrowska czytała Conrada

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 16:00
W audycji z cyklu "Śladami Conrada" prof. Zdzisław Najder opowiadał o tym, jak twórczość brytyjskiego pisarza rozumiała autorka "Nocy i dni".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Angielski o smaku polszczyzny. Języki Josepha Conrada

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 16:00
– Jego zdania angielskie są często długie i zawikłane składniowo, ale w tłumaczeniu bardzo łatwo poddają się polszczyźnie – mówiła Magdalena Heydel, tłumaczka "Jądra ciemności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kobiety u Conrada to najczęściej dodatek do mężczyzn"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 15:00
- W swoich tekstach często stosował opozycję: kobieta i mężczyzna. Po stronie kobiety była emocja, instynkt, oddanie się popędowi, po stronie mężczyzny: refleksja, zdolność do autoanalizy, działanie, dystans - opowiadała w Dwójce dr Monika Malessa-Drohomirecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joseph Conrad a sprawa polska

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 17:52
O tym, jak służył mit Conrada Polakom osiadłym na Wyspach Brytyjskich, rozmawialiśmy z Reginą Wasiak-Taylor, wiceprezes Związku Pisarzy Polskich na obczyźnie.
rozwiń zwiń