Armia Czerwona w Polsce. Reporterska opowieść o ludziach

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 21:00
- Ten temat nadal wywołuje u nas gorące dyskusje, zaś wielu radzieckich żołnierzy wspomina, że spędzili tu najlepsze lata życia. Przyjeżdżali jako młodzi chłopcy, dla których była to przygoda i teraz często wracają do miejsc, w których stacjonowali – mówiła w Dwójce Julia Wizowska.
Audio
  • Reporterska opowieść o wojskach radzieckich w Polsce (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom. (wyd. Czarne)/Pixabay

Gośćmi audycji byli autorzy książki "Długi taniec za kurtyną. Pół wieku armii radzieckiej w Polsce". "Julia Wizowska – urodzona w Kazachstanie i wychowana w duchu szacunku dla sowieckich wojskowych, oraz Grzegorz Szymanik – Polak, wyrosły w pogardzie do armii radzieckiej, przybliżają historie bohaterów zza obu stron muru. Opisują życie w radzieckich bazach wojskowych i pokazują, w jaki sposób koszary nieproszonej armii przez dekady były codziennym elementem otaczającego nas krajobrazu. W ten sposób powstała reporterska opowieść o tym, co wrasta w człowieka niezauważone i potrafi być trwalsze niż beton i wieczne imperia" - czytamy w nocie wydawniczej.

Dlaczego właśnie temat Armii Czerwonej stacjonującej w Polsce stał się tematem reporterskich dociekań autorów książki? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Justyna Piernik

Goście: Julia Wizowska i Grzegorz Szymanik (autorzy książki "Długi taniec za kurtyną. Pół wieku armii radzieckiej w Polsce")

Data emisji: 15.01.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mko

Czytaj także

Kilkaset symboli obcej dominacji na terenie Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 21:00
Pomnik "czterech śpiących" - pierwszy monument wzniesiony w Warszawie po zakończeniu wojny - to zdaniem historyków znak sowieckiej dominacji w Polsce. Ale wielu warszawian chce jego powrotu na Plac Wileński...
rozwiń zwiń