Festiwal Góry Literatury. "To jest wydarzenie interdyscyplinarne"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 18:30
- Literatura jest na pierwszym miejscu, ale to są również spotkania z intelektualistami, na których poruszamy ważne tematy społeczne - mówiła na antenie Dwójki Beata Kłossowska-Tyszka, dyrektor Festiwalu Góry Literatury.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Africa Studio

W programie znalazło się kilkadziesiąt wydarzeń, spotkań autorskich, debat, warsztatów, projekcji filmowych i koncertów. Jak określili sami organizatorzy, ten festiwal to "swobodny przepływ treści". 

big book festival 2021 1200.jpg
Big Book Festival. Paulina Wilk: staramy się zmieniać Polaków w optymistów

W tym roku Festiwal Góry Literatury odbywa się również w Świdnicy i Sokołowsku. - Nawet w Nowej Rudzie mamy kilka lokalizacji, w centrum miasta, w pobliskich parkach, a także na terenie gminy wiejskiej, na scenie plenerowej odbywają się najważniejsze spotkania i koncerty. Tegoroczna edycja jest już także trzecią w Zamku Książ - mówiła na antenie Dwójki dyrektor festiwalu.

Nowa Ruda to dawne miasto górnicze, a idea festiwalu wywodzi się jeszcze z wydarzeń lat 70. - Wtedy odbywał się Festiwal Studentów Szkół Artystycznych, najbardziej znanym atrybutem tamtej imprezy była biała lokomotywa, która wjechała do miasta. Pomalowali ją górnicy - wspominała Beata Kłossowska-Tyszka.

Posłuchaj
09:50 2021_07_23 16_30_18_PR2_Wybieram_Dwojke.mp3 Festiwal Góry Literatury. "To jest wydarzenie interdyscyplinarne" (Wybieram Dwójkę)

Od początku festiwal nie skupiał się wyłącznie na literaturze. - Przyjeżdżają do nas również aktorzy, dziennikarze, mamy plenery malarskie, architektoniczne, organizujemy także pasmo filmowe wspólnie z Dolnośląskim Centrum Filmowym. Naszym gościem w tym roku była Agnieszka Holland - wymieniała.

W czwartek w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu spotkały się dwie noblistki: Swietłana Aleksijewicz i Olga Tokarczuk. - Swietłana Aleksijewicz była gościem naszego festiwalu w sobotę. Nie mogliśmy pozostać obojętni wobec tego, co się dzieje za naszą granicą, zaczęliśmy od debaty na ten temat, a zwieńczeniem rozmów o Białorusi była wizyta noblistki - mówiła dyrektor festiwalu.

Dodała również, że większość spotkań jest transmitowana w internecie. - Przygotowujemy podcasty, wszystkie tegoroczne wydarzenia będą wkrótce udostępnione w tej formie - zapewniła Beata Kłossowska-Tyszka.

***

Audycja: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Beata Kłossowska-Tyszka (dyrektor Festiwalu Góry Literatury)

Data emisji: 23.07.2021

Godzina emisji: 16.30

mo

Czytaj także

Bruno Schulz. "Wszystko, czego ten pisarz się dotknął, powinno być sygnowane słowem tajemnica"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 06:00
Pochodzący z Drohobycza Bruno Schulz był wyjątkowym artystą: tworzył niepokojące grafiki i pisał tajemnicze opowiadania. Dziś mija 130. rocznica jego urodzin. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literackie nagrody Szymborskiej za rok 2019 i 2020. Ogłoszono nazwiska laureatów

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 00:10
Anna Adamowicz za tom "Animalia" i Genowefa Jakubowska-Fijałkowska za "Rośliny mięsożerne" zdobyły Nagrody Szymborskiej za rok 2019 i 2020. Ogłoszenie nazwisk laureatów odbyło się w Pałacu Potockich w Krakowie.
rozwiń zwiń