Karol Palczak: w malarstwie nie ma przypadków

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 17:20
- Inspiracji jest nieskończenie wiele, tyle, ilu ludzi, sytuacji, które można stworzyć, nieskończenie wiele procesów - opowiadał w Programie 2 Polskiego Radia Karol Palczak, nazywany Rembrandtem z Bieszczad, którego obrazy można oglądać w Galerii Bielskiej BWA.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Volurol

Malarstwo jest dla niego powołaniem. Dało o sobie znać, gdy miał zaledwie kilka lat. Dziś jest laureatem wielu nagród, w tym ostatniej edycji Grand Prix Bielskiej Jesieni, przyznawanej najzdolniejszym artystom pokolenia. Jak sam mówi, poprzez sztukę pokazuje prawdę, a kiedy tworzy, niemal całkowicie odcina się od świata.


Posłuchaj
14:22 Wybieram Dwójkę 4 sierpień 2021 16_28_31.mp3 Karol Palczak o swoim malarstwie (Wybieram Dwójkę)

W drugiej klasie szkoły podstawowej Karol skopiował "Bitwę pod Grunwaldem". Nie była to co prawda ta spod pędzla Matejki, ale jak twierdzi – także trudna. W dzieciństwie i młodości godziny spędzane przez niego z pędzlem nie zostały wsparte żadną profesjonalną nauką. Tego w jego rodzinnej Krzywczy zwyczajnie nie było.

Bilińska Anna pap_1200.jpg
Wszystkie twarze Anny Bilińskiej

Zaczął Liceum Plastyczne w Jarosławiu, ale się znudził. Przeniósł się do gastronomika w Przemyślu, a następnie do technikum w Nienadowej. Celem nie była jednak nauka, ale obcowanie ze sztalugą, a do tego trzeba było czasu, a nie lekcji.

Czytaj także:

Wiedział, że chce tworzyć, chociaż nie myślał o byciu zawodowym malarzem. - W technikum zauważyłem, że droga, którą idę, do niczego nie prowadzi - wspominał artysta. - Tylko malarstwo mogło mnie uratować. Wtedy zdecydowałem się pójść na Akademię.

Dziś, kiedy maluje – umiera dla świata. - Odcinam się i poświęcam w stu procentach. Tylko wtedy można wejść w emocje - tłumaczył Karol Palczak. - Wbrew pozorom to jest bardzo ciężka praca - dodał.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Karol Palczak (malarz)

Data emisji: 4.08.2021

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Sylwia Zientek: Montparnasse w XIX wieku zamieszkiwało ponad dwieście artystek

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 18:00
- W swojej książce chciałam pokazać ścieżki życiowe, często dość trudne, kilkunastu artystek. Wśród nich są artystki kompletnie nieznane, bo nie zapomniane – żeby kogoś zapomnieć, trzeba najpierw go zapamiętać. A tutaj często nie mieliśmy nawet szansy zapoznania się ze spuścizną artystyczną tych pań - mówiła w Dwójce Sylwia Zientek, autorka książki "Polki na Montparnassie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hans Holbein "Martwy Chrystus". Wstrząsający realizm

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 15:00
Ciało martwego Chrystusa nigdy wcześniej, ale chyba też nigdy potem, nie zostało przedstawione w malarstwie tak drastycznie. Zbawiciel ma wychudzone ciało, przykurczone palce i ślady rozkładu na zielonosinych stopach i twarzy. Leży w wykutym w skale grobie, wąskim i długim, a kompozycja obrazu przybrała kształt tej grobowej niszy.
rozwiń zwiń