more_horiz

Karol Palczak: w malarstwie nie ma przypadków

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 17:20
- Inspiracji jest nieskończenie wiele, tyle, ilu ludzi, sytuacji, które można stworzyć, nieskończenie wiele procesów - opowiadał w Programie 2 Polskiego Radia Karol Palczak, nazywany Rembrandtem z Bieszczad, którego obrazy można oglądać w Galerii Bielskiej BWA.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Volurol

Malarstwo jest dla niego powołaniem. Dało o sobie znać, gdy miał zaledwie kilka lat. Dziś jest laureatem wielu nagród, w tym ostatniej edycji Grand Prix Bielskiej Jesieni, przyznawanej najzdolniejszym artystom pokolenia. Jak sam mówi, poprzez sztukę pokazuje prawdę, a kiedy tworzy, niemal całkowicie odcina się od świata.


Posłuchaj
14:22 Wybieram Dwójkę 4 sierpień 2021 16_28_31.mp3 Karol Palczak o swoim malarstwie (Wybieram Dwójkę)

W drugiej klasie szkoły podstawowej Karol skopiował "Bitwę pod Grunwaldem". Nie była to co prawda ta spod pędzla Matejki, ale jak twierdzi – także trudna. W dzieciństwie i młodości godziny spędzane przez niego z pędzlem nie zostały wsparte żadną profesjonalną nauką. Tego w jego rodzinnej Krzywczy zwyczajnie nie było.

Bilińska Anna pap_1200.jpg
Wszystkie twarze Anny Bilińskiej

Zaczął Liceum Plastyczne w Jarosławiu, ale się znudził. Przeniósł się do gastronomika w Przemyślu, a następnie do technikum w Nienadowej. Celem nie była jednak nauka, ale obcowanie ze sztalugą, a do tego trzeba było czasu, a nie lekcji.

Czytaj także:

Wiedział, że chce tworzyć, chociaż nie myślał o byciu zawodowym malarzem. - W technikum zauważyłem, że droga, którą idę, do niczego nie prowadzi - wspominał artysta. - Tylko malarstwo mogło mnie uratować. Wtedy zdecydowałem się pójść na Akademię.

Dziś, kiedy maluje – umiera dla świata. - Odcinam się i poświęcam w stu procentach. Tylko wtedy można wejść w emocje - tłumaczył Karol Palczak. - Wbrew pozorom to jest bardzo ciężka praca - dodał.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Karol Palczak (malarz)

Data emisji: 4.08.2021

Godzina emisji: 16.30

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem