80 proc. Ukraińców wierzy w zwycięstwo nad Rosją

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 18:00
- Ukraińcy obalili mit niepokonanego wojska rosyjskiego, które okazało się wsią potiomkinowską, symulakrem. Trwa 13. doba inwazji i trzeba powiedzieć, że zdecydowana większość Ukraińców święcie wierzy, że zwyciężą - mówił na antenie Dwójki dziennikarz Polskiego Radia dla Zagranicy Anton Marczyński.
Ukraińska armia. Według szacunków w jej szeregach walczy ok. 20 proc. kobiet
Ukraińska armia. Według szacunków w jej szeregach walczy ok. 20 proc. kobietFoto: Shutterstock/Bumble Dee
  • Anton Marczyński, z sekcji ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy, komentował wydarzenia na Ukrainie w 13. dobie rosyjskiej inwazji.
  • Dziennikarz podkreślił, że ukraińskie wojsko - w przeciwieństwie do rosyjskiego - charakteryzuje się wysokim morale.
  • Mówił też o uchodźcach wewnętrznych, którzy przyjechali na zachodnią Ukrainę ze wschodu kraju. Jak stwierdził, większość z nich nie planuje przekraczać granicy z Polską.

Anton Marczyński podkreślał, że według najnowszych sondaży aż 80 proc. Ukraińców jest przekonanych o tym, że pokonają Rosję.

- Teraz to kraj, który dzielnie walczy, zwalcza ponoć drugą najpotężniejszą armię świata - zaznaczył.

Walcząca Ukraina

Gość Dwójki przytoczył też szacunki ekspertów, którzy podają, że Putin stracił już jedną trzecią wojska - chodzi nie tylko o zabitych, ale też o jeńców i rannych.

- Walczą tylko dwie trzecie, ta pozostała część żołnierzy ma bardzo niskie morale. Ta masa nie potrafi złamać ducha ani masy Ukraińców. Według statystyk z zeszłego tygodnia jest już ponad 700 tys. ochotników przeciw 190 tys. żołnierzy rosyjskich. Zdecydowana część ochotników nie ma broni, ale będzie ją mieć, najważniejsze, że oni mają ochotę walczyć - mówił Anton Marczyński.

Zwrócił też uwagę na temat ludzi, którzy uciekają ze swoich miast i wsi. Jak zaznaczył, wielu z nich to uchodźcy wewnętrzni, którzy nie uciekają za granicę, a jedynie przemieszczają się w obrębie Ukrainy.

- Z rozmów z urzędnikami z Ukrainy Zachodniej, którzy opiekują się przesiedleńcami, wiem, że większość zostaje w obwodach zachodnich i nie zamierza przekraczać granicy z Polską - relacjonował dziennikarz.

Gość Dwójki docenił też pomoc, jaką uciekinierzy otrzymują od Polaków, i stwierdził, że w tym momencie rodzi się szansa na nowe otwarcie w stosunkach polsko-ukraińskich. - Polacy pomagają samoczynnie, sama dusza każe im to robić. To szansa na to, żeby zażegnać te animozje, które przecież istniały w tych relacjach od wieków - mówił.


Posłuchaj
07:40 Dwojka_Wybieram Dwojke 2022_03_08-16-14-06.mp3 Anton Marczyński z sekcji ukraińskiej Polskiego Radia o oporze stawianym Rosjanom przez Ukraińców (Wybieram Dwójkę)

Ukraińskie Radio udostępnione w playerze Polskiego Radia >>> 

Wojna na Ukrainie to jednak nie tylko starcia wojsk, ale też bombardowanie i ostrzeliwanie cywilów. Pomoc mieszkańcom atakowanego przez Rosjan Charkowa niesie między innymi Caritas-Spes-Charków. Podczas audycji połączyliśmy się z dyrektorem tej organizacji, ks. Wojciechem Stasiewiczem.

Z tego miasta pociągami ewakuowano dotąd już 600 tys. uchodźców. - Rozmawiałem z pewną osobą, która próbowała dostać się na pociąg. Udało jej się to dopiero piątego dnia, cztery doby spędziła na dworcu. Nie każdy umie się rozpychać łokciami, by dojść jako pierwszy. A z drugiej strony trudno się dziwić ludziom, jeśli jest to jedyna deska ratunku - mówił ks. Wojciech Stasiewicz.

Posłuchaj
06:59 Dwojka Wybieram Dwojke 2022_03_08-17-09-49.mp3 Ks. Wojciech Stasiewicz o ewakuacji Charkowa i sytuacji humanitarnej w mieście (Wybieram Dwójkę)

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Anton Marczyński (dziennikarz Polskiego Radia dla Zagranicy, Redakcja Wschód - Sekcja Ukraińska), ks. Wojciech Stasiewicz (dyrektor Caritas-Spes-Charków)

Data emisji: 7.03.2022

Godzina emisji: 16.15

mg

Czytaj także

Jerzy Giedroyc. Niepodległa Ukraina a bezpieczeństwo Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 19:00
- Pierwszym w szeregach emigracji polskiej przed 1989 rokiem, kto postawił temat uregulowania spraw polskich z Ukrainą, Litwą, Białorusią i Rosją był Redaktor z Maisons-Laffitte, Jerzy Giedroyc - mówił we wstępie audycji "Ślady pamięci" Andrzej Mietkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oksana Zabużko: pisarz umie nazywać rzeczy po imieniu

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 18:00
 - W roli komentatora odnalazłam się już w 2014 roku, wojna toczy się od tamtej chwili. Wtedy musiałam odłożyć kolejną powieść, w naszych czasach wojna stała się częścią polityki informacyjnej. Rosja to kraj, w którym nie dba się o obywateli, tylko o własne poczucie władzy nad całym światem. To paranoja wciąż podtrzymywana dla tej toksycznej atmosfery - mówiła na antenie Dwójki Oksana Zabużko, ukraińska pisarka, poetka i eseistka. 
rozwiń zwiń