more_horiz

Przed czym uciekasz? Odpowiedź wyślij do Mietka Wajnberga

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 17:00
Napisz anonimowo pocztówkę do Mietka - może to być jedno słowo, zdanie, wiersz… forma jest dowolna. Do tego zachęca Instytut Mieczysława Wajnberga, organizator projektu "Pocztówka do Mietka". - Z tekstów zapisanych na kartkach zostanie stworzone libretto utworu, który planujemy zamówić na przyszły rok - mówiła w Dwójce Anna Karpowicz.
Tak wygląda pocztówka Instytutu Mieczysława Wajnberga
Tak wygląda pocztówka Instytutu Mieczysława WajnbergaFoto: Mat. pras.

"Przed czym uciekasz"?

Kompozytor i pianista Mieczysław Wajnberg urodził się w Warszawie w żydowskiej rodzinie uchodźców. 7 września 1939 roku uciekł z zaatakowanej Warszawy. Do tego wydarzenia odnosi się forma kartki, na której należy napisać własny tekst.

- Na pocztówce widnieje pytanie "Przed czym uciekasz?". Widać również fragment architektury - wyjaśniała Maria Sławek.

Anna Karpowicz dodała, że jest to przetworzenie zdjęcia dworca we Lwowie, który został nazwany warszawskim. - Historyczne, stare zdjęcie z lat 30., ale te fragmenty architektury są rozpoznawalne. Konsultowałam się z uchodźcami z Ukrainy, byli w stanie rozpoznać to miejsce - zapewniła.

- To pytanie "Przed czym uciekasz?" związane jest nie tylko z wojną, z polityką, niekoniecznie nawet z ruchem. Możemy uciekać przed bardzo wieloma rzeczami, myślami, uczuciami, ludźmi. Zdajemy sobie sprawę, że prosimy o dużo, o podzielenie się czymś bardzo intymnym. Ale kartka jest anonimowa - podkreśliła Maria Sławek.

Libretto Sylwii Chutnik

Nadesłane teksty trafią na warsztat Sylwii Chutnik. Stworzony przez nią utwór stanie się podstawą dla utworu wokalno-instrumentalnego, łączącego historię Mietka Wajnberga z osobistym doświadczeniem autorów pocztówek.

- Używamy terminu libretto, który zazwyczaj przynależny jest operze, ale będzie to pewnego rodzaju kanwa dla kompozytora. Znamy z muzyki współczesnej wiele wartościowych dzieł, w których librettem może być jedno słowo, jedno zdanie - mówiła Anna Karpowicz.

Instytut Mieczysława Wajnberga wybierze kompozytora dopiero wtedy, gdy tekst będzie już gotowy. Pocztówki można znaleźć w różnych miejscach Warszawy: księgarniach i klubokawiarniach, a także w internecie na stronie projektu.

Posłuchaj
13:16 Dwojka_Wybieram_Dwojke 2022_06_28-16-34-23.mp3 Instytut Mieczysława Wajnberga zachęca do wysyłania pocztówek (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Maria Sławek i Anna Karpowicz (Instytut Mieczysława Wajnberga)

Data emisji: 28.06.2022

Godzina emisji: 16.30

mg

Zobacz także

Zobacz także