Tadeusz Różewicz - już 1000 listów w Muzeum Literatury w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 17:50
- Listy pokazują, że bracia mieli sobie zawsze wiele do powiedzenia, nie tylko w sprawach osobistych - mówił w Dwójce prof. Andrzej Kowalczyk, szef działu rękopisów Muzeum Literatury w Warszawie, gdzie trafiło w ostatnim czasie niemal 300 listów Tadeusza Różewicza do brata Stanisława - reżysera i scenarzysty - oraz do przyjaciela, malarza Jerzego Tchórzewskiego i jego rodziny.
Tadeusz Różewicz
Tadeusz RóżewiczFoto: Adam Hawałej/PAP
  • Do Muzeum Literatury w Warszawie trafiło w ostatnim czasie niemal 300 listów Tadeusza Różewicza do brata Stanisława oraz 40 listów do przyjaciela, malarza Jerzego Tchórzewskiego i jego rodziny.
  • Obecnie w zbiorach warszawskiego Muzeum Literatury jest ponad 1000 listów Różewicza.
  • Poeta systematycznie korespondował, wysyłał też wiele kartek z podróży.

Namiętny epistolograf

Różewicz był namiętnym epistolografem i listy, których napisał przez całe życie kilka tysięcy, należą niewątpliwie do jego twórczości artystycznej, a nie są tylko dokumentalnym dodatkiem. Wkrótce po śmierci poety ukazało się kilka tomów epistolografii, a kolejne czekają na publikację. "Jesteśmy zobligowani do zbierania i chronienia listów" - czytamy na stronie Muzeum Literatury w Warszawie

Rodzinny krąg

Listy do Stanisława Różewicza, brata poety, reżysera filmowego, pochodzą z lat 1948-2008. Odznaczają się bardzo osobistą tonacją, świadczącą o niezwykle mocnej więzi emocjonalnej braci Różewiczów. Rodzinny krąg był jednocześnie środowiskiem artystycznym, intelektualnym.

Tadeusz Różewicz - serwis specjalny >>>>

- Listy do brata są częścią korespondencji rodzinnej, bardzo rozległej, mają podstawowe znaczenie biograficzne i pokazują Różewicza w kręgu rodzinnym - mówił prof. Andrzej Kowalczyk. - Natomiast listy do Jerzego Tchórzewskiego, malarza, grafika, to jeden ze zbiorów epistolarnych Różewicza, który podtrzymywał bardzo wiele kontaktów w świecie artystycznym.

Kartki z podróży

Tylko w zbiorach warszawskiego Muzeum Literatury jest ponad 1000 listów Różewicza. - Systematycznie korespondował i lubił wysyłać kartki z podróży, jakby chciał dokumentować miejsca - mówił nasz gość. - Bardzo wiele z tych listów i kartek to jest kronika podróży. Różewicz lubił podróżować, dobrze mu się pisało w hotelach, za granicą. Złakniony był przygód - dodał. 

Zebrane dla potomnych

Jak podkreślił prof. Andrzej Kowalczyk, obecnie Muzeum Literatury jest drugim po Ossolineum ośrodkiem kolekcjonującym rękopisy Tadeusza Różewicza. - Gdybyśmy tych listów nie kupili, prędzej czy później trafiłyby na rynek antykwaryczny i zostały rozproszone - zaznaczył rozmówca Moniki Zając. - Ktoś kiedyś musiałby je zbierać.


Posłuchaj
14:44 Wybieram Dwójkę Różewicz 17 styczeń 2023 16_28_24.mp3 Tadeusz Różewicz - listy w Muzeum Literatury w Warszawie (Wybieram Dwójkę)

 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadziła: Monika Zając 

Gość: prof. Andrzej Kowalczyk (szef działu rękopisów Muzeum Literatury w Warszawie)

Data emisji: 17.01.2023

Godzina emisji: 16.30

uk/kor

Czytaj także

Radomsko trzech Różewiczów

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 16:00
W piątkowym "Poranku Dwójki" porozmawiamy o Różewicz Open Festiwal w Radomsku. To jedyny w Polsce festiwal poświęcony życiu i twórczości zasłużonych dla polskiej kultury braci: Janusza, Tadeusza i Stanisława.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podchorąży "Satyr". Tadeusz Różewicz jako partyzant Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 05:55
"Ocalałem / prowadzony na rzeź" – te słynne słowa Tadeusza Różewicza z tomu "Niepokój" wyrażają tragedię pokolenia poetów, z którego prawie nikt nie przeżył. W 102. rocznicę urodzin przypominamy, że w walce z niemieckim okupantem Różewicz brał czynny udział – jako żołnierz i jako poeta.
rozwiń zwiń