VIII Festiwal Góry Literatury zwraca się ku Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 17:00
- Jesteśmy w miejscu, w którym świat wykonuje skręt i jakieś napięcie, drżenie naszych umysłów i dusz jest odczuwalne. Pisarze i artyści, jako ci najwrażliwsi, jako pierwsi o tym mówią, pierwsi to sygnalizują - mówił współorganizator VIII Festiwal Góry Literatury Karol Maliszewski.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: mat. promocyjne

"Uważamy, że czas, który podczas festiwalu poświęcimy kulturze i historii Ukrainy, będzie też czasem refleksji nad Europą i jej przyszłością" – tak organizatorzy zapowiadają tegoroczny Festiwal Góry Literatury.

VIII Festiwal Góry Literatury miał kontynuować i rozwijać namysł m.in. nad diagnozami i debatami na temat ekologii, równości praw, tożsamości, wolności słów oraz skupiać się na dyskusjach o wzmacnianiu tożsamości europejskiej mieszkańców regionu i źródłach wartości Unii Europejskiej.

Odpowiedź na współczesność

Niestety agresja Rosji przeciwko Ukrainie zmieniła optykę, wpływając na program VIII Festiwal Góry Literatury, w którym znalazła się również tematyka trwającej wojny.

- Nie mieliśmy zamiaru zamykać się w pięknej, położonej na tutejszych wzgórzach, wieży z kości słoniowej, lecz - obok wartości wzniosłych, duchowych, artystycznych - pokazywać drogę do współczesności, do tego, co tu i teraz, do zaangażowania się, do zainteresowania się, a nawet interweniowania. Prawdziwa sztuka nie boi się tego, co tu i teraz - mówił w Dwójce współorganizator wydarzenia Karol Maliszewski.

Jak stwierdził, prawdziwa sztuka nie boi się tego, co tu i teraz, a w tym roku szczególnie to widać.

- Jest Ukraina, są sprawy związane z ekologią, z pogarszającym się stanem planety, kobiety walczą o swoje pięknymi dziełami artystycznymi, znakomitymi dyskusjami, które się odbędą - wyliczał.

100 wydarzeń, kilka miejscowości

Karol Maliszewski wspominał, że w ciągu ośmiu edycji festiwal niesamowicie się rozrósł. Pierwsza odsłona zrealizowana w 2015 roku była spotkaniem zorganizowanym na łące nieopodal domu Olgi Tokarczuk. W tym roku festiwal to niemal 100 wydarzeń w różnych lokalizacjach w Nowej Rudzie, Wałbrzychu, Radkowie, Ścinawce Górnej i Sokołowsku.

Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Olgi Tokarczuk w terminie 13–21 lipca.

Posłuchaj
15:29 Dwojka_Wybieram_Dwojke 2022_07_11-16-32-13.mp3 VIII Festiwal Góry Literatury zwraca się ku Ukrainie (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Karol Maliszewski (współorganizator VIII Festiwal Góry Literatury)

Data emisji: 11.07.2022

Godzina emisji: 16.30

mg

Czytaj także

Tadeusz Borowski. Zdać relację żywym, stanąć w obronie zmarłych

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 05:55
"Patrz na to wszystko uważnie i nie trać siły, gdy jest Ci źle. Bo może z tego czasu obozu, z tego czasu oszustw będziemy musieli zdać ludziom żywym relację i stanąć w obronie zmarłych" pisał w opowiadaniu "U nas w Auschwitzu" Tadeusz Borowski. Tej zasadzie podporządkował swoją twórczość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literat. Jak Antoni Słonimski zaraził się poezją

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2023 05:40
"Złapałem poezję i literaturę, jak łapie się katar czy grypę" - napisał kiedyś Antoni Słonimski. 15 listopada mija 128. rocznica urodzin poety, który wcale nie miał być poetą.
rozwiń zwiń