Przed III Konkursem Wokalnym im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 17:52
Obserwuj nas na Google News
- Zadanie jest niełatwe, przesłuchujemy przez kilka dni, czasem jeszcze po kilku tygodniach wracamy do nagrań, żeby nikogo nie skrzywdzić, żeby wszyscy najlepsi, najbardziej utalentowani śpiewacy mogli stanąć na deskach Centrum Spotkania Kultur w Lublinie - mówiła w Dwójce Ewa Vesin, dyrektor artystyczna III Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów, który rozpoczyna się w przyszłym tygodniu w Lublinie. 
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. pras.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się ponad 130 śpiewaczek i śpiewaków z niemal całego świata. Finalnie podczas przesłuchań pierwszego etapu zaprezentuje się liczne grono młodych artystów - 27 osób Polski, 8 z Ukrainy, 7 z Korei Południowej, 4 z Chin oraz po jednym uczestniku z Chorwacji, Czech, Islandii, Izraela, Kanady, Litwy, Meksyku i Niderlandów.

Międzynarodowe jury

Śpiewaczki i śpiewaków oceniać będzie międzynarodowe jury: Alex Fernandez, dyrektor ds. castingu Opera Nacional de Chile (Santiago de Chile) oraz Auditorio de Tenerife (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania); Andrea de Amici z mediolańskiej agencji InArt Management (Włochy); Moritz Reissenberger, dyrektor artystyczny opery w Hamburgu (Niemcy); Izabela Kłosińska, dyrektor ds. castingu w Teatrze Wielkim Operze Narodowej (Warszawa); Ewa Vesin, sopran, dyrektor artystyczny konkursu i przewodnicząca jury; a także maestro Tadeusz Kozłowski, jeden z najlepszych polskich dyrygentów operowych, który w przesłuchaniach finałowych (3 września) poprowadzi Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej, muzycznie przygotowaną przez Szymona Morusa.

Przesłuchanie jak rozmowa o pracę

Czego jury będzie szukać u młodych śpiewaków? - Na pewno bardzo ważna jest sprawność techniczna - podkreśliła Ewa Vesin. - Żeby dziś pracować na deskach oper całego świata, to element niezbędny i kluczowy. W jury zasiadają dyrektorzy oper, dyrektorzy castingowi, którzy tym młodym ludziom mogą po takim konkursie zaproponować pracę.

- Ci młodzi śpiewacy przyjeżdżają, żeby się pokazać. To jest rozmowa o pracę, artyści muszą śpiewać przesłuchania - tłumaczyła nasza rozmówczyni. - Sprawność i umiejętności techniczne, poziom artystyczny – to jest najważniejsze dla jurorów.

Wydarzeniu patronuje Program 2 Polskiego Radia.


Posłuchaj
14:19 Wybieram Dwójkę 26 sierpień 2022 16_29_37.mp3 Wokół III Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów w Lublinie (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Goście: Ewa Vesin (śpiewaczka, dyrektor artystyczna III Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów w Lublinie), Mateusz Wiśniewski (dyrektor generalny III Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów w Lublinie)

Data emisji: 26.08.2022

Godzina emisji: 16.30

uk

Czytaj także

"Uderzymy w trochę inny klimat". Szymon Mechliński i Michał Biel w "Miejscówce z Dwójką"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 19:08
- Z Michałem współpracujemy już od jakiegoś czasu. Pulę repertuarową polskich utworów mamy już naprawdę bardzo dużą. Starałem się też wykorzystać trochę tę szansę i zaproponować mu coś troszeczkę może mniej oczywistego - mówił w "Wybieram Dwójkę" śpiewak Szymon Mechliński. Razem z pianistą Michałem Bielem będzie on gospodarzem najbliższej "Miejscówki z Dwójką" (27.08).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorothee Mields: widzę wyraźny związek między belcanto i mazurkami Chopina

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 13:01
- Chopin często pisał melodie w typie kantyleny. Kiedy więc słucham jego muzyki, ta kantylena natychmiast przykuwa moją uwagę. W końcu jestem sopranem. To jeden z powodów, dla których w programie tego recitalu znalazły się także utwory w stylu belcanto - mówiła w "Poranku Dwójki" niemiecka śpiewaczka Dorothee Mields, która w poniedziałek (22.08) wystąpiła wraz z pianistą Tobiasem Kochem na festiwalu "Chopin i jego Europa". Dziś o 19.30 ich recitalu będzie można posłuchać w Dwójce.
rozwiń zwiń