Historia

Anna Mani w Google Doodle. Kim była wybitna indyjska badaczka?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 05:55
Od dziecka kochała książki tak bardzo, że na ósme urodziny poprosiła o "Encyclopedia Britannica". Wbrew tradycji nie wyszła za mąż, ponieważ chciała poświęcić się nauce i została jedną z najwybitniejszych badaczek w dziejach Indii. Oto historia kobiety-naukowca, którą upamiętniło Google.
Anna Mani w Google Doodle 23 sierpnia 2022 roku w 104. rocznicę urodzin badaczki
Anna Mani w Google Doodle 23 sierpnia 2022 roku w 104. rocznicę urodzin badaczkiFoto: Google

Anna Mani przyszła na świat 23 sierpnia 1918 roku w miejscowości Peermade w południowych Indiach. Była siódmym z ośmiu dzieci urodzonych w rodzinie miejscowych chrześcijan. Anna od dzieciństwa przejawiała duże zainteresowanie książkami i nauką. W wieku dwunastu lat przeczytała niemal wszystkie lektury z miejscowej biblioteki natomiast na swoje ósme urodziny nie chciała przyjąć diamentowych kolczyków – zamiast nich poprosiła o "Encyclopedia Britannica".

Kariera naukowa

Anna wbrew tradycji nie przygotowywała się do roli żony i matki i w przeciwieństwie do swoich sióstr nigdy nie wyszła za mąż. Wolała poświęcić swoje życie nauce, co wówczas nie było takie oczywiste, ponieważ zaledwie niewielki procent kobiet w Indiach decydował się na taką drogę życiową. Było to niezgodne z tradycyjnym modelem ról społecznych.

Mimo to Anna Mani po liceum trafiła do Women’s Christian Collage, gdzie ukończyła kurs nauk ścisłych. Następnie rozpoczęła studia na Presidency Collage w Madras, a w 1939 roku uzyskała tam tytuł licencjata z fizyki i chemii. Przez kolejny rok wykładała na Women’s Christian Collage, dopóki nie dostała się na studia podyplomowe w Indyjskim Instytucie Nauk w Bangalore.

Prowadziła tam badania z zakresu spektroskopii diamentów pod czujnym okiem hinduskiego noblisty sir Chandrasekhara Venkata Ramana. W tym czasie opublikowała kilka artykułów naukowych i napisała pracę doktorską, ale ze względu na brak ukończonych studiów magisterskich nie przyznano jej tytułu doktora.

Osiągnięcia na polu meteorologii

W 1945 roku Mani opuściła Indie i rozpoczęła naukę w londyńskim Imperial Collage. Nie kontynuowała tam jednak studiowania fizyki. Zamiast tego postanowiła poszerzyć swoją wiedzę z zakresu meteorologii. Po trzyletnim pobycie w Wielkiej Brytanii już jako specjalistka od przyrządów meteorologicznych wróciła do Indii. W rodzinnym kraju, który w 1947 roku ogłosił swoją niepodległość spod brytyjskiej dominacji, Mani została zatrudniona w wydziale meteorologicznym w Pune.

Anna Mani, podobnie jak wielu jej indyjskich kolegów naukowców, marzyła o uniezależnieniu Indii w kwestii produkcji przyrządów meteorologicznych. Dotychczas nawet termometry używane w tym kraju, nie mówiąc o bardziej skomplikowanych instrumentach badawczych, pochodziły z importu. Badaczka przez lata ciężko pracowała o swoją pozycję w tej całkowicie zdominowanej przez mężczyzn dziedzinie nauki. Dzięki swojej wiedzy i zaangażowaniu w 1953 roku została szefową zespołu złożonego ze 121 mężczyzn. Pod jej kierownictwem udało się zaprojektować i przygotować do produkcji ponad 100 różnych przyrządów meteorologicznych.

Pionierka w dziedzinie pozyskiwania energii słonecznej

Mani interesowała się również alternatywnymi źródłami energii, przede wszystkim pozyskiwaniem energii pochodzącej ze słońca. W latach 50. założyła sieć stacji badawczych do pomiaru promieniowania słonecznego, w których początkowo wykorzystywano importowany sprzęt, ale wkrótce badacza zajęła się projektowaniem własnych przyrządów. Czyni ją to jedną z pionierek pozyskiwania energii odnawialnej.

W późniejszych latach Anna Mani pełniła różne ważne funkcje w Światowej Organizacji Meteorologicznej, a także była zastępcą dyrektora Departamentu Meteorologii Indii. W 1987 roku otrzymała medal Insa KR Ramanathan za wybitne zasługi dla nauki. Zmarła 16 sierpnia 2001 roku.

th

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Indie NAUKA fizyka
Czytaj także

Potęga zaklęta w tradycję, czyli współczesne oblicza Indii

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 15:15
Magnetyzujący urok orientu sprawia, że Indie odwiedzają co roku miliony turystów. Ludzie poszukują tu duchowych doznań, egzotycznej przyrody oraz imponującej architektury. Ekstremalnych wrażeń dostarcza nie tylko bogata kultura, kuchnia czy pejzaże ale także kontrasty rozdzierające kraj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od kolonii do mocarstwa

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 19:00
Indie są fascynujące jako kraj kontrastów: z jednej strony to "największa demokracja świata", z drugiej - państwo rozdzierane przez wewnętrzne spory. O indyjskich paradoksach porozmawiamy w audycji "Słuchaj świata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Marcinkiewicz - genialny matematyk zamordowany w ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 19:47
30 marca minęła 109 rocznica urodzin prof. Józefa Marcinkiewicza genialnego matematyka z Uniwersytetu Wileńskiego. Inny wybitny polski matematyk prof. Antoni Zygmund napisał o nim, że "…mimo krótkiego okresu swojej działalności matematycznej pozostawił on trwały ślad na Matematyce…".
rozwiń zwiń
Czytaj także

James Webb w Google Doodle. Dowiedz się, kim był patron Kosmicznego Teleskopu

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 05:50
12 lipca 2022 roku NASA udostępniła najdokładniejsze w historii zdjęcia kosmosu, które wykonane zostały przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Urządzenie nosi imię człowieka, który odegrał niebagatelną rolę w badaniach kosmosu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stefan Banach w Google Doodle. Dowiedz się więcej o wybitnym Polaku

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 05:53
Matematyki nauczył się sam z francuskich podręczników. Nie ukończył żadnych studiów, a mimo to zdobył tytuł profesora. W ciągu swojej kariery napisał ponad 60 prac naukowych i znacząco wpłynął na rozwój królowej nauk.
rozwiń zwiń